Rząd wprowadzi zerowy VAT na nawozy, gaz i żywność

nawozy azotowe

Zerowy VAT na gaz, nawozy i żywność. 5% VAT na prąd i 8% VAT na paliwo. To elementy nowej tarczy antyinflacyjnej, które dziś zapowiedział premier. Obniżki podatków będą kosztować budżet 15 – 20 miliardów złotych.

Premier RP, Mateusz Morawiecki poinformował dziś o elementach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jednym z nich jest zlikwidowanie VAT-u na nawozy. Zdaniem szefa rządu to istotna składowa kosztów produkcji żywności. Drogie nawozy to droższa żywność. Premier poinformował, że jest to przeciwdziałanie możliwym wzrostom cen żywności za kilka miesięcy.

Mając na uwadze aktualną sytuację na rynku nawozów jest to bardzo pożądane działanie ze strony władz. Co więcej ceny nawozów, przede wszystkim tych azotowych są wręcz uzależnione od cen gazu. Kolejnym elementem opisywanych działań rządu jest zerowy VAT na gaz.

Kolejna obniżka podatków to obniżka VAT-u na energię elektryczną na 5%. W kontekście sadownictwa jest to dobra informacja. Ogłoszone w połowie grudnia wyższe taryfy znacząco podniosłyby koszty przechowania jabłek.

Dobrą informacją dla producentów owoców i wszystkich rolników jest także obniżka VAT-u na paliwa. Zdaniem premiera już niedługo ceny mają wrócić do poziomu około 5,00 złotych za litr. Chociaż ogłoszone zmiany jak zawsze budzą wątpliwości i pytania to bez wątpienia każda obniżka podatków jest dobrą informacją dla całej gospodarki.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. A od kiedy vat jest kosztem? Bzdury totalne to nic nie da. Nawet jeśli rolnik ktory nie jest płatnikiem VAT to tez nic nie da, Jeśli koszt azotu wzrosl kilkukrotnie to co da 0 stawka VAT? Swoją drogą dziennikarze mogli by odszukać dane jaki % w przeliczeniu na ha rolników jest płatnikami VAT

  2. Pierdu pierdu jeśli rolnik jest rolnikiem vatowym a nie ryczałtowym to itak na zakupy ma można powiedzieć stawkę VAT 0 bo on odlicza VAT w ruzninicy sprzedaży i VAT od zakupów zwraca mu urząd jeśli ma nadpłatę. Więc to tylko pomoc dla wybranej grupy a nie dla wszystkich. Jestem ciekaw czy zrobią VAT 0 na żywe zwierzęta i zboża bo stawka jest 8 procent. Jak zrobią VAT 0 na zwierzęta i zboża to znowuż rolnik ryczałtowy przy sprzedaży nie otrzyma stawki VAT 7 % co pomniejszy jego przychód ze sprzedaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here