Są pierwsze polskie czereśnie. „Majówki” już w sprzedaży

Rivan

„Majówki” trafiają już na krajowe rynki hurtowe. Tym samym rozpoczynamy sezon na krajowe czereśnie w 2024 roku. Ceny są porównywalne do tych z ostatnich lat.

Na rynkach hurtowych od kilku dni pojawiają się pierwsze, nieduże partie czereśni odmiany Rivan, popularnie zwanej majówką. Ceny, jakich oczekują sadownicy są bardzo zróżnicowane, ale w zdecydowanej większości przypadków porównywalne do ofert z ostatnich lat.

Producenci chcą sprzedać niewielkie ilości od 10,00 do 15,00 zł/kg. Na rynkach hurtowych zdarzają się również transakcje po 100 zł za plastik w hurcie, co daje zaledwie 6,66 zł/kg. Jak co roku pierwsze dojrzewają owoce na Dolnym Śląsku i w Małopolsce. W tym roku owoce są bardzo smaczne dzięki wyjątkowo słonecznej aurze w maju.

W tym sezonie „majówki” skończą się przed końcem maja. Wynika to z wyjątkowo wczesnego startu wegetacji. Rok temu pierwsze owoce trafił na rynek około 5 czerwca, a dwa lata temu w ostatnich dniach maja. Jeszcze w tym miesiącu na rynek trafi Burlat. Jak widać na poniższym zdjęciu, odmiana niedługo dojrzeje.

Burlat
Burlat w gminie Mogielnica – 24.05.2024

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here