Sadownicy powinni otrzymywać za jabłka 1,50 zł/kg po zbiorach i ponad 2,00 zł/kg na wiosnę

prince

Koszty produkcji wzrosły, a ceny dla producentów pozostają niezmienne. Przy dzisiejszych realiach, producent powinien otrzymywać 1,50 zł/kg bezpośrednio po zbiorach.

– Na chwilę obecną jest to 0,70 – 0,80 zł/kg jabłek od 7 cm w zależności od odmiany. Poniżej 7 cm jest to nawet 0,60 zł/kg. Przemysł na chwilę obecną to 0,32 zł/kg. Tak naprawdę nie wiadomo na co przeznaczyć te pieniądze – informuje w programie Agrobiznes sadownik z okolic Jasieńca w gminie Rybno.

Z wyliczeń sadownika wynika, że minimalna stawka za owoce bezpośrednio po zborach powinna wynosić około 1,50 zł/kg. Koszty produkcji w porównaniu z ubiegłym sezonem wielokrotnie wzrosły, natomiast ceny pozostały bez zmian. Przy kosztach produkcji na poziomie 1,00 zł/kg wydaje się to odpowiednia stawka.

W związku z obawami związanymi z kosztami przechowania wielu sadowników kieruje obecnie jabłka na rynek. – Prawa ekonomii działają nieubłaganie, więc ceny spadają – informuje Paweł Kraciński z SGGW. Nikt nie chce powtórki z wiosny tego roku, gdy jabłka deserowe trafiały do przetwórstwa.

źródło: Agrobiznes, 13.10.2021

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here