Sadownicy zapowiadają protest i apelują o mobilizację!

jabłka przemysłowe

Związek Sadowników RP zapowiada protest z powodu nieuzasadnionych spadków cen jabłek przemysłowych. Związek apeluje do sadowników o mobilizację!

Polityka wielu zakładów przetwórczych, zwłaszcza największego z nich osiągnęła apogeum bezczelności. W roku spodziewanych normalnych (nierekordowych) zbiorów jabłek na całym świecie dochodzi tuż przed zasadniczym sezonem skupu jabłek do przerobu do próby trwałego zaniżania ceny zakupu.

Najpierw idący w świat komunikat, że została ustalona cena minimalna na poziomie 20 groszy za kilogram (!!!), sugerująca innym firmom, żeby nie płacić więcej, a za kilka dni jest to wdrażane do praktyki w postaci planowanego obniżenia ceny i wywarcia tym samym presji na inne przetwórnie. Do takiego zachowania zachęcił zapewne przebieg skupu wiśni gdzie stosowany od lat manewr sztucznego zaniżenia ceny zakupu powiódł się. Wobec braku możliwości uzyskania wsparcia ze strony Ministerstwa Rolnictwa i innych instytucji pozostaje nam ostateczna broń – PROTEST!

Wspólnie z Agrounią i innymi rolniczymi organizacjami przeprowadzimy go w najbliższych dniach, a o szczegółach i formach będziemy informować sadowników za pośrednictwem mediów. To ostatni moment na uratowanie zbliżającego się sezonu zarówno dla owoców przemysłowych, jak też deserowych przed długotrwałym cenowym załamaniem. Prosimy wszystkich sadowników o uczestnictwo w akcjach prowadzonych przez rolnicze organizacje.
Więcej informacji wkrótce.

 

Źródło: Związek Sadowników RP

1 KOMENTARZ

  1. Niech każdy sadownik wystawi tablice przed sadem: ” Z tego sadu nie wyjedzie jabłko poniżej kosztów produkcji!” aby pokazać solidarność. I nie zbierać, bo pańszczyzna i feudalizm ponoć zakończyły się w XIX w. a mamy XXI wiek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here