Zbiory Gali będą nabierać rozpędu. Wraz z nimi coraz większe ilości jabłek będą sprzedawane i kupowane. Ofertom kupna towarzyszy wiele emocji, zwłaszcza, gdy spadają ceny. Kupujący tłumaczą się prognozowaną większą, niż ubiegłoroczną produkcją. Producenci zwracają uwagę na to, że popyt na jabłka jest duży, a ceny detaliczne nie spadają. Podobnego zdania jest Sebastian Anyszkiewicz – sadownik z okolic Warki.
– Producenci powinni interesować się handlem i znać aktualną sytuację na rynku – mówi nasz rozmówca w kontekście spadających cen w ofertach kupna Gali. – Niestety – jak dodaje – wielu sadowników godzi się bez wahania na każdą ofertę kupującego. To błąd! – dodaje. Mając świadomość popytu na jabłka, nieco mniejszej produkcji jabłek w całej Unii oraz tego, jak przebiegał miniony sezon, producenci powinni oczekiwać wyższych cen za najbardziej poszukiwane sporty Gali.
Wraz z początkiem tego tygodnia ceny skupu Gali Royal w grupach spadły do 2,00 zł za kilogram dla jabłek powyżej 70 milimetrów. Nasz rozmówca dodaje, że obniżka cen do tego samego poziomu u kilkunastu podmiotów jest zastanawiająca.
Sadownik z uśmiechem komentuje również pogłoski o tanich jabłkach w Serbii czy Mołdawii. Ten argument zweryfikowaliśmy TUTAJ, pisząc o ofertach kupna po 1,50 zł za kilogram.
Nasz rozmówca jest zdania, że jabłek deserowych wysokiej jakości będzie w tym roku mniej. Winowajcy to przymrozki i grad. Ponadto jest zdania, że szacunki WAPA dla Polski są nieco zawyżone. Szacowanie w tym roku jest w Polsce niezwykle trudne ze względu na bardzo lokalne występowanie niesprzyjających warunków pogodowych. Są sady, które uginają się pod ciężarem jabłek. Są również takie, gdzie jabłek trzeba szukać…
Sebastian zwraca również uwagę na to, że obecna sytuacja najbardziej dotyka sadowników, którzy nie mają wystarczającej bazy przechowalniczej. To właśnie ta grupa jest w przypadku najniższych, jesiennych cen skupu, sprzedaje jabłka najtaniej nie mając innego wyjścia. Podsumowując zwraca uwagę, jak ważne jest w każdym gospodarstwie odpowiednie zaplecze magazynowe, między innymi po to, aby oprzeć się spekulacjom.