Sady ponownie zakwitły jesienią

kwitnienie

Wyjątkowo ciepły koniec października doprowadził do zaburzenia cyklu wegetacyjnego roślin. Na początku listopada ponownie zakwitły sady wiśniowe i gruszowe w kilku zakątkach Europy.

Problem zgłaszają włoscy sadownicy na południu kraju. Drugi raz w tym roku zakwitły sady czereśniowe w Apulii i Kalabrii. Powodem są wysokie temperatury jesienią. Jednak tamtejsi doradcy uspokajają, że zjawisko nie jest masowe i od połowy listopada drzewa będą jak co roku wchodzić w okres spoczynku.

Podobna sytuacja jest obserwowana w sadach gruszowych w holenderskiej Zelandii. Notowane przez sadowników kwiaty na drzewach również są efektem wyjątkowo ciepłej końcówki października. Kwitnienie dotyczy sadów, w których notowano w tym sezonie najniższe plonowanie.

W obu przypadkach jesienne kwitnienie jest bezużyteczne z biznesowego punktu widzenia. Nie ma szans na to, że owoce wyrosną i dojrzeją. Szkodliwe dla drzew jest także istotne zaburzenie cyklu wegetacyjnego. Zjawisko udowadnia także, że przyroda „szaleje” z powodu ekstremalnych warunków klimatycznych.

źródło: freshplaza.it / omroepzeeland.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here