Samorządowcy z zagłębia sandomierskiego apelują do premiera o specjalną pomoc dla sadowników

przymrozek

Samorządowcy z powiatu sandomierskiego i opatowskiego apelują do premiera o uruchomienie dla sadowników ponadprogramowego wsparcia i objęcie terenu zagłębia specjalnym programem pomocowym.

Dziś chyba już nikt nie podważy skali strat, jakie w zagłębiu sandomierskim i na Powiślu Lubelskim wyrządziły kwietniowe przymrozki. Są sady, że jabłek, wiśni, śliwek czy czereśni po prostu w ogóle nie będzie. W takim wypadku producentom nie pomogą nawet rekordowe ceny.

Skali problemu świadomi są także lokalni samorządowcy, którzy nierzadko wywodzą się z rodzin sadowniczych lub nadal prowadzą gospodarstwa. W związku z tym wystosowali oni apel do Prezesa Rady Ministrów, Donalda Tuska oraz do Ministra Rolnictwa, Czesława Siekierskiego. Oto jego treść:

 

Apel Samorządowców 

Powiatu Sandomierskiego i Opatowskiego        

W sprawie podjęcia specjalnego i natychmiastowego działania, mającego uchronić rodzinne gospodarstwa rolne poszkodowane w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych 
– przymrozki wiosenne.

My samorządowcy z powiatów sandomierskiego i opatowskiego w imieniu sadowników i ogrodników rejonów, w których uprawy w wyniku przymrozków z dnia 23 kwietnia 2024r. uległy zniszczeniu w 90-100%, zwracamy się o udzielenie wszystkim poszkodowanym wymiernej i szybkiej pomocy materialnej.

Wnioskujemy o niezwłoczne podjęcie działań mających na celu uruchomienie:

– oprócz standardowych działań – ponadprogramowego wsparcia i objęcie naszego terenu specjalnym programem pomocowym.

Skala zniszczeń jest ogromna i nie spotykana dotąd w naszym regionie, tym samym bez konkretnej i specjalnej pomocy ze strony Państwa Polskiego, nie tylko wiele rodzin z naszego terenu nie będzie miało za co żyć, ale również nie będzie mogło swoim sadom i plantacjom zapewnić odpowiedniej ochrony, nawożenia i pielęgnacji gwarantującej w przyszłym roku zbiory owoców, których sprzedaż jest podstawowym źródłem ich  utrzymania. 

Mimo braku spektakularnych obrazów powyrywanych drzew, zalanych czy spalonych terenów, skoki temperatur najpierw przyspieszyły wegetację a następnie prawie całkowicie zniszczyły zawiązki owoców. To prawdziwa klęska żywiołowa, która nie przyciągnęła uwagi mediów ale odebrała ludziom ich podstawowe źródła dochodów.  

Zwracamy się o podjęcie specjalnych działań mających na celu zabezpieczyć płynność finansową rodzinnych gospodarstw rolnych oraz zrekompensowanie ich strat powstałych w wyniku klęski przymrozków.

Polskie rodzinne gospodarstwa rolne są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego naszego kraju, a zdrowa polska żywność, którą produkuje polski rolnik to gwarancja wyżywienia , zdrowia i bezpieczeństwa obywateli Rzeczypospolitej Polski.

Tym samym liczymy na poparcie naszego stanowiska i wprowadzenie takich rozwiązań dla wszystkich, których straty są ponadprzeciętne, aby rodzinne gospodarstwa rolne otrzymały adekwatne do poniesionych strat rekompensaty dające gwarancję ich przetrwania.

Prosimy o poważne podejście do naszego apelu i realne wsparcie. 

źródło: www.powiat.sandomierz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here