Skąd niskie ceny Lobo i Cortlanda u niektórych pośredników?

Lobo Cortland

Najwyższe ceny niezmiennie osiąga Lobo, Cortland, Empire. Obok nich w cenach przoduje również Boskoop. Przyglądając się ofertom na rynku widać wyraźnie, że stawki za wspomniane odmiany wyróżniają się znacznie na tle innych. Niestety, nie jest tak w przypadku niektórych grup producenckich.

Warto zacząć od tego, że Lobo, Cortland i Empire większości nie są eksportowane. O ile są wyjątki, to mówimy o bardzo małym wolumenie. Niemal całość produkcji trafia na rynek krajowy. Ponadto większa część poprzez rynki hurtowe. Do marketów dostarczają je również grupy producenckie, jednak w ich wypadku oferowane są ceny nawet niższe od stawek, jakie proponują hurtownicy, którzy utrzymują się z handlu na rynkach hurtowych.

Co więcej, przez pewien czas niektóre grupy producenckie w ogóle nie skupowały tych odmian, ponieważ nie zgodziły się na niskie ceny, które ustaliły markety. W konsekwencji sieci zaprzestały zamówień. Teraz dostawy są możliwe jedynie po niższych cenach. 

Na rynku hurtowym w Broniszach Empire, Lobo i Cortland są najdroższe spośród całej palety odmian. Maksymalne ceny wywoławcze to 50 zł za skrzynkę (3,33 zł/kg). Ceny transakcyjne jednak nie spadają znacząco poniżej 45 zł za skrzynkę w przypadku jabłek najwyższej jakości.

Prześledziliśmy ogłoszenia hurtowników, którzy na co dzień sprzedają na rynkach, takich jak wspomniany, podwarszawski rynek hurtowy. Za Lobo oferują oni 2,20 zł za kilogram „na gotowo”. Oferta dotyczy jabłek powyżej 70 milimetrów, przygotowanych do sprzedaży w klasyczną, drewnianą skrzynkę (która jest wymieniana na pustą). Sadownik zatem otrzymuje w gospodarstwie, bez kosztów 33 zł za skrzynkę.

Nieco więcej oferuje się za Empirea i Cortlanda. Tu spotkamy się z ofertami rzędu 35 zł za skrzynkę co daje 2,33 zł za kilogram. System sprzedaży jest identyczny. Warto dodać, że w przypadku odmiany Empire oferty dotyczą jabłek powyżej 60 milimetrów.

Jak widać oferty hurtowników są znacznie bardziej atrakcyjne niż aktualne oferty grup producenckich. Za opisywane odmiany, sadownicy otrzymają w grupach producenckich od 1,30 do 1,50 zł za kilogram po sortowaniu. A więc oferowane ceny są równe cenom, jakie można uzyskać za standardowe odmiany. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here