Skrzynka „uniwersalka” ma już ponad 50 lat

jabłka na hurcie

Lata mijają, a w krajowym handlu hurtowym nadal króluje drewniana skrzynka. Tytułową „uniwersalkę” wprowadzono w Polsce w 1970 roku. Czy po 51 latach konieczna jest kolejna zmiana?

Do 1970 roku używano w Polsce aż czterech standardów opakowań drewnianych. Były to jedynki, które przetrwały do dziś. Do owoców jakości premium, pestkowych i jagodowych używano kolejno dwójek, trójek i czwórek.

  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy
  • rosahumus agrosimex gleba

Wszystkie powyższe rodzaje miała zastąpić skrzynka uniwersalna. Stąd jej nazwa, ponieważ w założeniach miała służyć do handlu wszystkimi gatunkami owoców. W wymiarze z 1970 roku (600x400x221 mm) przetrwała ona do dziś i stale króluje w hurtowym handlu jabłkami w kraju. Po 51 latach coraz częściej spotkamy się z postulatami o konieczności odejścia od drewnianych skrzynek.

Pod koniec lat 60-tych dążono do ujednolicenia standardu opakowań. Nowe skrzynki były konieczne również z powodu transportu na paletach typu EURO. Stare opakowania do nich nie pasowały. Z perspektywy czasu bardzo ciekawe były argumenty przeciwników skrzynek uniwersalnych. Na początku lat 70-tych zarzucano im to, że nie można ich składać w „trójki” przez co zajmują więcej miejsca. Nowym skrzynkom zarzucano również fakt, że są za małe dla owoców ziarnkowych, a za duże dla owoców pestkowych.

Pomimo krytyki nowy standard się przyjął i na dobre zagościł praktycznie w każdym gospodarstwie sadowniczym w Polsce. Gdybyśmy teraz wprowadzili nowy standard opakowań w handlu, zapewne również spotkałby się z rzeszą przeciwników. Obecnie wielu sadowników postuluje konieczność wprowadzenia skrzynek plastikowych…

źródło: Sadownictwo, prof. Szczepan A. Pieniążek, Warszawa 1976

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here