Skup czereśni trwa od kilku dni. Jakie ceny w grupach z okolic Grójca?

skup czereśni

Skoro ruszyły zbiory to ruszył także skup czereśni. Owoce kupują dziś przede wszystkim grupy producenckie.

Ruszył skup czereśni w zagłębiu grójeckim

Obecnie powoli kończą się zbiory Summita, a zaczynają zbiory Techlovana. Po nich przyjdzie czas na twardsze odmiany, które trafiają do marketów, a także na eksport. Od kilku dni kupowane są czereśnie z przeznaczeniem na rynek krajowy. Kupujący, przede wszystkim grupy producenckie, wystawiają ogłoszenia w sieci i rozsyłają SMS-y o chęci zakupu ciemnych odmian.

Dominują ogłoszenia, w których kupujący wymagają dostaw owoców powyżej 24 mm średnicy. Jeszcze akceptowane są Summit i Techlovan, a następnie twardsze odmiany jak, Kordia i Regina. Znacznie trudniej znaleźć nabywców, którzy chcą kupować czereśnie o średnicach od 22 mm. Patrząc na rynek czereśni na zachodzie w przyszłości możemy spodziewać się wzrostu minimalnej wymaganej średnicy do 26 mm lub wyższych cen za owoce powyżej 28 i 30 mm.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami dwóch grup producenckich w zagłębiu grójeckim. W obu przypadkach usłyszeliśmy zbliżone ceny, czyli 9,00 i 9,50 zł/kg przy wspomnianej wyżej średnicy. Pomijając dyskusję o kosztach produkcji i tegorocznym plonowaniu jest ona konkurencyjna, jeśli zestawimy ją z aktualnymi cenami na rynkach hurtowych.

Pojawiają się także ogłoszenia zakupu czereśni przemysłowych na kompoty. W tym wypadku wymagana jest minimalna średnica 20 mm i zbiór bez ogonków. Niestety nabywcy, którzy ogłaszają chęć zakupu, nie potrafią dziś sprecyzować stawek, po jakich chcą kupować owoce.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here