Skup jabłek przemysłowych – w co grają przetwórnie?

jablka przemyslowe

Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych jest napięta. Z jednej strony mamy celową politykę zakładów, a z drugiej setki sadowników, którzy chcą sprzedać jabłka niestety bez względu na cenę. 

Na punktach skupu coraz częściej spotkamy się z cenami na poziomie 0,25 – 0,28 zł za kilogram. Spadki w niektórych przypadkach są decyzjami właścicieli skupów, a w innych koniecznością wynikającą z obniżek cen zbytu za zakładach. Są przetwórnie, które od początku tygodnia kupują po 0,30 zł za kilogram.

Oczywiście na rynku soków i koncentratów nie dzieje się nic, co uzasadniałoby obniżki. Wynikają one wyłącznie z krajowej podaży i tysięcy sadowników, którzy chcą sprzedać jabłka przemysłowe. Daje to branży możliwości to maksymalizacji zysków. W grę wchodzą ogromne pieniądze. W artykule Mała różnica, duża skala pisaliśmy, że każdy grosz to na tym rynku 20 milionów złotych. Pieniądze te znajdą się albo w kieszeni sadowników, albo przetwórców.

Wiele zakładów nadal nie pracuje, inne nie produkują na pełnej wydajności. Zmniejszane lub odwoływane są awizacje. Efektem są coraz dłuższe kolejki pośredników, którzy chcą sprzedaż kupiony towar. Wobec setek ofert sprzedaży, przetwórnie decydują się na obniżki i zapowiadają kolejne. Niemniej należy pamiętać, że przy aktualnych mocach przerobowych w kraju nie można mówić o żadnej nadwyżce surowca. Poza tym największe zakłady sprzedają koncentrat na bieżąco.

Nie inaczej jest na punktach skupu. Są firmy, gdzie jabłek nie można sprzedać, ponieważ nie ma ich gdzie wysypać. Zdarza się, że przed punktami skupu ustawiają się kolejki. Wielu producentów chce sprzedać za wszelką cenę. Połączenie takiego działania i polityki zakupowej przetwórców skutkuje spadkami cen i coraz dłuższymi kolejkami przed przetwórniami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here