Skup wiśni 2020 – ruszają pierwsze mroźnie

ceny wiśni 2020

Zbiory pierwszych słodkich odmian wiśni trwają już od kilku dni. Jeśli chodzi o skup wiśni do przetwórstwa pojawiało się niewiele informacji dotyczących cen skupu. Dziś pracę rozpoczynają pierwsze mroźnie. Ceny, jak na razie, zgadzają się z pierwszymi pogłoskami.

Wraz z faktem rozpoczęcia skupu i mrożenia przez pierwsze mroźnie pracę rozpoczęły dziś niektóre firmy pośredniczące. Cena wiśni na mrożenie to przeważnie 1,70 – 1,80 zł za kilogram. Warto dodać, że jest to cena zazwyczaj komentowana przez sadowników negatywnie.

W najbliższych dniach mrożone będą owoce takich odmian Debreceni Botermo, Panda, Kelleris, Groniasta czy Lucyna. Jednak odmiany te w zdecydowanej większości trafiają na rynki hurtowe lub na eksport, a rzadziej na mrożenie. Zatem bez wątpienia podaż będzie bardzo mała. Dodać należy także tegoroczne znacznie mniejsze plonowanie.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku Łutówki. Tu zbiory rozpoczną się w przyszłym tygodniu. To zależy w głównej mierze od stanowiska w jakim rośnie kwatera. 

Cena wiśni na mrożenie wyklaruje się zatem wraz ze wzrostem podaży surowca. Ale w ciągu najbliższych dni mrożenie będą rozpoczynały kolejne zakłady. Zatem zwiększać się będzie również konkurencja w zakupie owoców.

2 KOMENTARZE

  1. Wniosek do ustawy o kontraktacji : zobowiązać ustawowo Zakłady przetwórcze do organizowania wlasnych baz surowcowych jako podstawy ich istnienia i na ścisle okreslonych zasadach.
    Zakład bez wykazania posiadania surowców powinien zostać zlikwidowany ze względów ekonomicznych

  2. Cena wisni za tydzien +++ 3,oo zł dostawy w 3/4 pokryją zapotrzebowanie !
    prawda wyjdzie za tydzień !! Nie ma ” Klęski urodzaju „!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here