Skup wiśni: Nieznaczne wzrosty cen na koniec sezonu

wiśnie skup łutówki

Wczoraj na punktach skupu zanotowaliśmy nieznaczne wzrosty cen wiśni. Wielu sadowników zakończyło już jednak zbiory, poza tym, wzrost cen jest nieznaczny.

Rok temu cena spadła z początkowego poziomu 1,70 zł/kg do 1,30 zł/kg w szczycie podaży. W 2020 z 2,00 zł/kg do 1,70 zł/kg. W tym sezonie sadownicy notowali maksymalnie 10groszowe spadki, co potwierdza, że ilości dostarczane do przetwórni były w skali kraju wyraźnie mniejsze. Cena przez większość sezonu utrzymywała się (w skali kraju) na poziomie 2,30 – 2,40 zł/kg. 

Wczoraj na punktach skupu ceny nieznacznie wzrosły. W zależności od kupującego z 2,30 na 2,40 lub 2,50 zł/kg. Zyskały także wiśnie na tłoczenie. W tym wypadku cena wzrosła do 1,50 zł/kg. Ponadto w tym segmencie obowiązuje już tylko jedna cena. Sezon ma się ku końcowi i w zagłębiu grójeckim pośrednicy kupują coraz mniejsze ilości surowca. 

Producenci wiśni niezależnie od areału zgodnie przyznają, że zbiory były niższe niż rok temu. W rozmowach z dostawcami najczęściej dowiadujemy się o plonie w wysokości od 50 do 75% ubiegłorocznego. Fakt ten potwierdza przebieg ceny w mijającym sezonie. W szczycie zbiorów nie odnotowaliśmy tak znaczących spadków, jak w ubiegłych latach.

Jako powód niższych zbiorów producenci przywołują intensywny opad zawiązków w czerwcu. Pomimo tego Główny Urząd Statystyczny oszacował wstępnie tegoroczne zbiory wiśni na 10% wyższe od ubiegłorocznych. Według urzędu mają one wynieść 183 000 ton. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here