Skup wiśni: wzrost cen i doskwierająca susza

skup wiśni 2022

Ceny skupu wiśni w minionym tygodniu wzrosły o 20 – 30 groszy na kilogramie. Początkowo sadownicy sądzili, że sezon rozpocznie się nieco później. Dojrzewanie przyspieszyły wysokie temperatury.

W południowej części zagłębia grójeckiego zbiory wiśni weszły w szczyt sezonu. Z kolei w rejonie Białej Rawskiej i Błędowa zbiory dopiero się rozpoczynają. Oznacza to, że szczytowym okresem surowca podaży będą aktualny i przyszły tydzień.

Równocześnie zakłady przetwórcze kończą skup i przetwórstwo porzeczek, ponieważ kończą się zbiory gatunku. Zwiększony popyt na zakupy wiśni skutkował nieznacznymi wzrostami cen skupu. W zagłębiu grójeckim rozpoczął się on od 2,20 zł/kg. Wczoraj większość punktów skupu oferowała 2,40 zł/kg. Pojawiają się oferty skupu po 2,50 zł/kg.

Niestety, sadom wiśniowym bez nawadniania doskwiera susza. Owoce najbardziej rosną w momencie dojrzewania, a właśnie w tym okresie najbardziej brakuje im wody. Na lekkich, piaszczystych glebach bez nawadniania drzewa zaczynają usychać. Pogłębiająca się susza może spowodować nieznaczny spadek plonów w skali kraju.

Ostatnia informacja nie jest z kolei złą z punktu widzenia przetwórstwa. Brak opadów i dużo słonecznych dni, to wyższy poziom cukru w owocach. Jeżeli chodzi o tłoczenie wiśni oznacza to większą wydajność procesu przy mniejszym wolumenie przetworzonego surowca. Powinno się to również łączyć ze wzrostem cen skupu. 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here