Śliwy – mały wybór drzewek

drzewka president

Podaż drzewek śliw jest obecnie stosunkowo mała. Niektórych odmian już nie kupimy, a w przypadku innych wybór jakościowy jest ograniczony. Zdaniem szkółkarzy, drzewa gatunków pestkowych bardzo dobrze się sprzedają w tym sezonie.

Szkółkarze sprzedający swoje drzewka zgodnie przyznają, że gatunki pestkowe bardzo dobrze się sprzedają. Zarówno jesienią i obecnie. W przypadku śliw dostępność odmian jest mała i stosunkowo szybko się kurczy. O sytuacji z drzewkami wiśni pisaliśmy w artykule: Co stało się z drzewkami Łutówki?

Podobnie jest w kwestii jakości. Nie jest łatwo kupić obecnie drzewka wysokiej jakości. Pozostają te średniej klasy i drugi gatunek. W ofercie praktycznie nie można spotkać drzewek odmiany TopHit. Zostały one sprzedane na jesieni. Można z całą stanowczością powiedzieć, że obecnie zasadzenie kilkuhektarowej kwatery TopHit-a będzie praktycznie niemożliwe.

śliwa presidentCeny są bardzo zróżnicowane. Za dobrej jakości Presidenta, sadownicy musza zapłacić około 14 złotych za sztukę. Węgierka Zwykła i Węgierka Dąbrowicka kosztuje 10 – 12 zł za sztukę. Drzewka w drugim gatunku około 7 zł za sztukę.

O ile nie kupimy już odmiany TopHit, to w przypadku pozostałych popularnych odmian, ciężko będzie obecnie skompletować duże ilości materiału szkółkarskiego. Ograniczony wybór można obecnie zanotować w przypadku Presidenta i Lepoticy. Równocześnie kupimy mniejsze ilości wielu mniej popularnych w uprawie odmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here