Śnieg przykrył kwitnące sady w Słowenii. Zdjęcia z sadu

grusza

Niestety, prognozy synoptyków sprawdziły się i mroźne powietrze znad Arktyki napłynęło do Europy. Sadownicy ze Słowenii zastali dziś rano kilkucentymetrową warstwę śniegu w swoich uprawach. Temperatura spada do -3 stopni. Prognozy nie napawają optymizmem.

Sadownik, z którym rozmawialiśmy uprawia jabłonie na 10 hektarach oraz grusze na 1 hektarze. Na zdjęciach widzimy odmianę Golden Delicious, Fuji i Idared, a także gruszę Williams.

Dziś o poranku w kwaterze widocznej na zdjęciach, temperatura spadła do -3 stopni Celsjusza. Na jutro zapowiadane są temperatury od -5 nawet do -10 stopni. Zdjęcia wykonano w północno-wschodniej Słowenii. Dziś i jutro duża część kraju znajdzie się pod śniegiem. Pada również w Bośni i Chorwacji.

W opisywanym rejonie Europy gruszki są obecnie niemal w pełni kwitnienia. Jak informuje nas sadownik, jabłonie są fazie różowego pąka lub rozpoczynają kwitnienie. Niestety, w połączeniu z notowanymi temperaturami może się to wiązać ze znaczącymi stratami w plonie. Nasz rozmówca jest tego świadomy. Jak dodaje, zamierza wykonać jedynie zabiegi biostymulatorami, ponieważ nie posiada systemu do zraszania nadkoronowego.

mróz w sadziesad w sniegupąki jabłoniopady snieguzima w sadziepąki gruszypąki w śniegu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here