Sprzedaż Gali Must, przykład konkurencji polsko-polskiej

gala must ceny

Jeśli chodzi o handel to dominują oferty kupna i sprzedaży Gali. Niestety, wobec dostatku ofert kupujący mogą sobie pozwolić na coraz niższe stawki.

Jedna z firm handlowych na terenie Powiśla Lubelskiego oferuje niezwykle niskie stawki za Galę Must. Odmiana jest kupowana zaledwie po 0,80 zł za kilogram w przypadku jabłek powyżej 70 milimetrów. Natomiast za jabłka od 65 do 70 milimetrów firma oferuje 0,60 zł za kilogram. Bezsprzecznie są to stawki poniżej kosztów produkcji, na które sadownicy nie powinni się godzić.

Sytuacja wynika z konkurencji wśród odbiorców końcowych. Chęć zdobycia kontrahentów opiera się od lat na zaniżaniu ofert wysortowanych jabłek. Jest to szczególnie widoczne w latach bardziej urodzajnych. W przypadku akceptacji takiej oferty, podmiot handlowy jest swoimi kosztami zobligowany do niższych cena zakupu jabłek. Flagowym przykładem niech będzie wspomniana wyżej oferta kupna Gali.

W konkurencji polsko-polskiej biorą udział także grupy producenckie. Podmioty, które zostały stworzone z myślą o stabilizacji rynku, coraz częściej swoją polityką przykładają rękę do jego destabilizacji, która nikomu nie służy. Również wśród grup nie brakuje dziś ofert kupna Gali Must poniżej 1,00 zł za kilogram.

Nie wolno jednak generalizować ponieważ są podmioty, które oferują wyższe stawki. Chociaż nadal to niedużo w porównaniu do kosztów produkcji, to Galę Must można sprzedać za 1,20 zł za kilogram. Takie podmioty i oferty są w mniejszości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here