Stabilne ceny gruszek na rynkach hurtowych

gruszki z Belgii

Rynek gruszek od wielu lat jest znacznie bardziej stabilny od rynku jabłek. Nie inaczej jest w tym roku. Pomimo zróżnicowanego popytu ceny znacząco się nie zmieniają. Czas pokaże, jak wobec informacji o europejskich niedoborach stawki będą kształtowały się w dalszej części sezonu.

Krajowa Konferencja jest w ofercie od ponad dwóch tygodni. Od pierwszych dni stawki za wysokiej jakości gruszki wahają się od 60 do 70 zł za 20 kilogramową skrzynkę. Jest to zatem od 3,00 do 3,50 zł za kilogram. Na rynku jest również obecny import z krajów Beneluksu, jednak nie są to duże ilości.

Co ciekawe, sprzedający sadownicy i hurtownicy potwierdzają opinię, że zainteresowanie gruszką jest obecnie na niższym poziomie niż w ubiegłym roku. Z drugiej strony mniejsza jest podaż na rynku. W efekcie ceny pozostają stabilne.

Jeśli chodzi o popyt ze strony kupujących to bardzo szybko się on zmienia. Jednego dnia poszukiwana jest Klapsa, innego Patten, a jeszcze innego Konferencja. Najdroższa jest obecnie Klapsa (Faworytka) gruszki przeciętnej jakości kosztują 50 – 60 zł za skrzynkę (2,50 – 3,00 zł/kg). Im wyższa jakość, tym wyższa cena. Za Klapsę w jakości premium (której podaż jest dosyć mała) kupujący muszą zapłacić 100 zł (5 zł/kg).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here