Stawki za zbiór wiśni. Gdzie w tym sezonie jest złoty środek?

stawki za zbiór wiśni

Stawka za zerwanie każdego kilograma wiśni jest wypadkową cen skupu surowca i oczekiwań pracowników sezonowych. Ci oczekują w tym sezonie wyższych płac. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ każdy w czasach drożyzny chce zarabiać więcej… Wszystko uzależnione jest jednak od cen wiśni. 

Rozmawiając z producentami wiśni, którzy zdecydowali się na zbiór ręczny najczęściej słyszymy o stawce 0,80 zł za kilogram zerwanych wiśni. Na takie stawki godzą się obecnie obie strony transakcji. Stawka ta przy aktualnych cenach skupu wydaje się być optymalna, ale dużo w tej kwestii zależy też od tego, czy producent oferuje również zakwaterowanie… Wówczas suma będzie niższa.

Ze strony pracowników, niezależnie czy lokalnych czy tych z Ukrainy, padają jednak również stawki 0,90 czy 1,00 zł za każdy zebrany kilogram owoców. Wraz ze wzrostem cen i inflacją chcą oni zarabiać więcej niż w ubiegłym sezonie. Ten sam mechanizm dotyczy także producentów, którzy zmagają się ze znaczącym wzrostem kosztów produkcji wszystkich gatunków sadowniczych. 

W przypadku wiśni (ale też innych gatunków) najważniejszą zmienną są ceny skupu. Jeśli te spadną nie będzie możliwe oferowanie wyższych stawek. W przypadku wzrostów, sytuacja będzie lepsza.  W warunkach polskiego rynku owoców miękkich niezwykle trudno dziś przewidzieć jednak jak w nadchodzących tygodniach będą kształtowały się ceny skupu….

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here