Suchy przemysł nadal drożeje

suchy przemysł

Nie słabnie popyt na „suchy przemysł” – surowiec do tłoczenia soków NFC. Sadownicy mogą już za niego dostać nawet 0,60 zł za kilogram. Przetwórnie podnoszą ceny zakupu przy większych dostawach.

Obserwujemy na rynku niezwykle ciekawą sytuację. Otóż krajowi przetwórcy po pierwsze podnoszą ceny zakupu z powodu eksportu surowca na Zachód, a po drugie z powodu stałego popytu na soki NFC i ich bieżącemu eksportowi.

Chociaż ceny w ogłoszeniach kupna tytułowego surowca wynoszą najczęściej od 0,53 do 0,58 to można już go sprzedać za 0,60 zł za kilogram.

Ceny na zakładach przetwórczych są uzależnione od dostarczanego tonażu. Dla przykładu dominujący na rynku podmiot oferuje 0,55 zł za kilogram w zbycie. Jednak, gdy zaoferujemy znaczne ilości surowca, to cena podlega negocjacji na korzyść dostawcy.

Golden Delicious i Mutsu kierowane w dużej mierze na zachód Europy są nieco droższe. Za nie sadownicy otrzymają od 0,70 do 0,80 zł za kilogram.

2 KOMENTARZE

  1. Jeśli sadownicy sprzedawaliby tak jabłko deserowe jak przemysłowe to byśmy mieli każda odmianę 2zl za wagę w przemyśle o grosza się targują a deserowe jak grupa ich orżnie na 30-40gr to jest cisza

  2. To prawda grupy przeginają z marżami,
    -za przemysł 20 gr.
    -za 90+ 1zł-1,20zł (zależnie od odmiany ) a wiozą na Bronki i sprzedają za Extra

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here