Suchy przemysł z zielonych odmian poszukiwany

jablka przemyslowe

Stawki za “suchy przemysł” pozostają niemalże na poziomach sprzed przerwy świątecznej. Notujemy natomiast zwiększone zainteresowanie odmianami takimi jak Golden Delicious czy Mutsu. Ma to odzwierciedlenie w cenach.

Obecnie za większe ilości czerwonych odmian sadownicy otrzymują najczęściej 0,52 – 0,53 zł za kilogram netto. Są to zatem stawki nieznacznie niższe od tych sprzed przerwy świątecznej. Nieco droższe są odmiany zielone. Za większe ilości Goldena i Mutsu sadownicy otrzymają od 0,57 do 0,60 zł za kilogram netto. Cały czas mówimy tu o surowcu do produkcji soków NFC czyli tak zwanym „w suchym przemyśle”.

W przypadku odmian zielonych znaczący procent z kupowanego surowca wyjeżdża za granicę. Przede wszystkim do Niemiec. Nasi rozmówcy potwierdzają, że zainteresowanie ze strony niemieckich przetwórców jest obecnie na wysokim poziomie. To z kolei w najbliższym czasie będzie stymulowało ceny w Polsce. Przedsiębiorcy planują wysyłać pierwsze transporty od 7 stycznia.

Cena „suchego przemysłu” zdaniem przedsiębiorców, z którymi rozmawialiśmy, nie powinna w najbliższych tygodniach wykazywać tendencji spadkowej. Niemniej zależeć to będzie również od krajowej branży przetwórczej oraz tego, jaką polityka zakupową przyjmą po wznowieniu produkcji soków i koncentratów w nowym roku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here