Suchy przemysł z zielonych odmian zrównuje się z ceną obierki

jablka na obierkę

Na rynku jabłek przemysłowych można zaobserwować wzrost cen suchego przemysłu. Najwyższe stawki wynoszą już 0,70 zł za kilogram. Trend dotyczy w głównej mierze odmian zielonych skupowanych na musy i przeciery.

Tradycyjnie wśród surowca skupowanego z przeznaczeniem na soki NFC najdroższe są odmiany zielone – Golden Delicious i Mutsu. Ceny wzrosły do 0,67 – 0,70 zł za kilogram netto. Stawki za odmiany czerwone wynoszą od 0,50 do 0,55 zł za kilogram.

Równocześnie z pojawianiem się coraz wyższych ofert zakupu suchego przemysłu z zielonych odmian, ceny oferowane za jabłka na obieranie nie zmieniają się.

Większość ofert zawiera się w przedziale 0,70 – 0,75 zł za kilogram. Kupowane odmiany to Ligol, Jonagored i Idared. Aby jabłka nadawały się do tego procesu muszą spełniać kilka wymogów. Określona twardość, kształt czy średnica. Tego z kolei nie wymaga się od jabłek na tłoczenie.

Powodem wzrostów jest niesłabnący popyt na surowiec do tłoczenia ze strony przetwórców z Niemiec, Belgii, Holandii a w ostatnich dniach również z Francji.

Przeczytaj też: Jabłka przemysłowe: Golden i Mutsu jadą do Francji  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here