Sytuacja na rynku gruszek w Belgii

gruszki

Odwiedzając markety widzimy w sprzedaży głównie gruszki importowane. Warto wiedzieć zatem jak aktualnie kształtuje się sytuacja w handlu tymi owocami w krajach skąd są sprowadzane. Dla przykładu Belgia – chociaż aktualnie stawki są nieco niższe niż w trakcie zbiorów to i tak zachodzi pytanie jak to możliwe, że import z zagranicy jest opłacalny skoro na naszym rynku nie brakuje tych owoców?

Nowy sezon handlu gruszkami w Beneluksie rozpoczął się w drugiej połowie sierpnia od cen sięgających niemal 1,00 euro dla gruszek najwyższej jakości w sortach powyżej 65 lub 70 milimetrów. Zbiory zostały już zakończone, a cześć sadowników rozpoczęła już sprzedaż, w związku z czym ceny obniżyły się.

Zbiory gruszek są nieco wyższe niż rok temu, w związku z tym ceny są proporcjonalnie niższe. Obecnie uśredniona cena sprzedaży gruszek pierwszej klasy wynosi 0,61 eur/kg (2,88 zł/kg). Jak widzimy na wykresie niżej (z powodu niskich zbiorów gruszek w Europie) uśrednione ceny z września 2021 były znacznie wyższe. Wówczas średnia cena za gruszki pierwszej klasy wynosiła 0,77 eur/kg (3,63 zł/kg).

Bardzo ciekawie prezentują się dane z Fruit Trading Company. Jako przykład niech posłużą owoce najwyższej jakości. Na początku września Konferencja 70mm+ była wyceniana na 0,99 eur/kg (4,67 zł/kg).  W połowie miesiąca cena spadła do 0,73 eur/kg, (3,44 zł/kg). Widzimy zatem spadek ceny o 26%. Podobnie procentowo wyglądają spadki cen gruszek drugiej klasy.

ceny Konferencjiźródło: fruittradingcompany.be

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here