Sytuacja w europejskich sadach czereśniowych po niesprzyjającej wiośnie – Leon Jahae

Leon

Sytuacja w sadach czereśniowych jest bardzo zróżnicowana nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. O kondycję sadów i wpływ pogody na tegoroczne plony zapytaliśmy Leona Jahae, doradcę specjalizującego się w uprawie czereśni.

Czynnikiem, który w Polsce miał największy wpływ na tegoroczne plony były wiosenne przymrozki. Niemniej skala strat jest zróżnicowana w całym kraju. Spadki temperatur nie ominęły także producentów w Czechach, w Serbii, czy na Słowacji. Dziś sadownicy najbardziej obawiają się nawałnic z gradobiciami.

Producenci z pozostałych części Europy również mają swoje problemy. W Wielkiej Brytanii jest zimno i mokro, co wpłynęło na słabe zapylenie. W Holandii w dużej skali obumierają drzewa. Sadownicy w Hiszpanii i Grecji również borykają się z częstymi nawałnicami i gradobiciami. Z kolei w Turcji szykują się rekordowo duże i rekordowo tanie zbiory. Niemniej Leon Jahae podkreśla, że nie jest w stanie oszacować wpływu omawianych zjawisk na europejskie plonowanie gatunku. Więcej w materiale wideo.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here