Szampion – aktualnie niektóre podmioty oferują zakup po kosztach produkcji

jabłka deserowe

Z jednej strony tegoroczne wybarwienie Szampiona pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej natomiast, oferty zakupu po kosztach produkcji w sezonie niższych zbiorów są chyba znacznie bardziej deprymujące…

Jedna z większych grup producenckich w zagłębiu grójeckim skupuje aktualnie Szampiona, ale wyłącznie za wagę w skrzyni. Cel takich zakupów jest zawsze ten sam. (Przeważnie) pozbiorcza aplikacja 1 MCP, przechowanie i sprzedaż w późniejszej części sezonu po wyższych cenach. 

Oferta, o której mówimy to 1,00 zł za każdy kilogram jabłek w skrzyni. Dostarczone mają być jabłka powyżej 60 mm. Płatność dokonywana jest za całkowitą wagę pomniejszoną o 5%. Zatem jeśli dostarczymy 10 ton to otrzymamy 9500 zł – średnio 0,95 zł/kg.

Mówimy więc o ofercie zakupu po kosztach produkcji. Według najnowszych wyliczeń mazowieckiego ODR-u, wynosi on w trzech różnych wariantach produkcji od 0,93 do 1,03 zł/kg. Wyliczenia dotyczą plonowania od 45 do 55 ton z hektara. Tak samo rozczarowująca jest oferta zakupu po 1,20 zł/kg (powyżej 70 mm) na sortowanie, którą potwierdziliśmy w innej grupie z zagłębia grójeckiego. 

Zważywszy na fakt, że mówimy o cenach niemalże równych cenom za jabłka na obieranie, omówione oferty należy nazwać nieporozumieniem. Sadownikom nie pozostaje nic innego, jak unikać takich ofert i podmiotów, które je wysuwają oraz zdecydować się chociaż na krótkie przechowanie.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here