W cennikach grup producenckich i mniejszych sortowni nie zanotujemy znaczących zmian. Widzimy jednak pewne trendy. Sytuacja rynkowa wyklaruje się mniej więcej za miesiąc.
Popularne odmiany bez większych zmian
Najsłabiej prezentują się ceny i popyt na Szampiona. Są dwie główne przyczyny. Po pierwsze już latem widzieliśmy, że to właśnie Szampion najlepiej zniósł kwietniowe przymrozki. W efekcie w zagłębiu grójeckim plonowanie odmiany było wysokie lub bardzo wysokie. Po drugie Szampion nie trafia „na obierkę”, co oznacza mniejszą konkurencję ze strony kupujących. W efekcie oferty ze strony grup to najczęściej zaledwie 1,60 zł/kg za jabłka powyżej 70 mm.
Ligola powyżej 70 mm średnicy sadownicy sprzedadzą najczęściej po 1,70 zł/kg. Odmiana trafia przede wszystkim na krajowy rynek. Kupcy z marketów często w pierwszej kolejności pytają sadowników właśnie o dostępność Ligola. Oczekują regularnych dostaw odmiany w kolejnych tygodniach.
Podobnie kształtują się stawki za Red Jonaprinca. Dominuje przedział 1,50 – 1,60 zł/kg powyżej 70 mm. Jednak popyt ze strony grup należy ocenić jako dość niski. Z kolei nasi rozmówcy pozytywnie oceniają popyt ze strony kupujących z zagranicy, przede wszystkim z Holandii. Za partie wysokiej jakości zrywane powyżej 70mm Holendrzy płacą 1,70 zł za każdy kilogram. Wysyłki są stale realizowane.
Alwa na „PLUS”, Golden na „MINUS”
W ostatnich dniach zdecydowanie najbardziej pozytywnie zaskakuje Alwa. O sytuacji rynkowej informowaliśmy wczoraj w publikacji o aktualnych cenach odmiany.
Z kolei najbardziej negatywnie oceniane są stawki za Golden Deliciousa. W tym wypadku sadownicy są zgodni. 1,70 zł/kg nie rekompensuje wyższych nakładów w produkcji tej wymagającej odmiany. Z kolei cena na poziomie 1,30 po sortowaniu za owoce od 60 do 70 mm jest nieporozumieniem wobec ofert zakupu na musy i przeciery po 1,30 – 1,40 zł/kg.
Co ciekawe eksporterzy są w tej kwestii ostrożnymi optymistami i twierdzą, że koniunktura na Goldena powinna poprawić się w kolejnych miesiącach.