Szkodniki i ich zwalczanie po kwitnieniu drzew owocowych – owocówka jabłkóweczka

owocówka jabłkóweczka 2020

W sadach drzew ziarnkowych już na początku drugiej dekady (wyraźne ocieplenie i przyspieszenie rozwoju i wylotu owadów dorosłych) maja należy zawiesić pułapki feromonowe do odłowu samców owocówki jabłkóweczki.

Systematyczna kontrola pułapek i określenie liczby odłowionych osobników pozwala na wykreślenie dynamiki lotu i określenie optymalnego terminu zwalczania tego szkodnika. Warto zaznaczyć, że liczba odłowionych motyli nie musi być wskaźnikiem zagrożenia danego sadu, gdyż motyle mogą być wabione z dalszej odległości, również z sadów zaniedbanych, jeśli takie są w sąsiedztwie. Należy sięgnąć do notatek, by sprawdzić, na jakim poziomie było uszkodzenie owoców na danej kwaterze w poprzednim sezonie.

A może warto zastosować do ochrony przed owocówką jabłkóweczką metodę dezorientacji samców, która pozwala na redukcję opryskiwań środkami chemicznymi. Czy jest ona równie skuteczna we wszystkich sadach? Pojawiają się tu pewne uwarunkowania. Jej skuteczność będzie wysoka, jeśli zastosuje się ją w odizolowanym sadzie na całej jego powierzchni, gdzie ograniczone są naloty motyli z sąsiedztwa. Jeśli mamy rejon o dużym zagęszczeniu sadów, należałoby metodę tę wprowadzić w kilku sąsiadujących sadach, na większej powierzchni, gdyż tylko wówczas można by uzyskać lepsze efekty. Metoda pozwala na ograniczenie zabiegów chemicznych zwalczających owocówkę i obniżenie pozostałości substancji aktywnych w owocach, co ma znaczenie przy wymogach stawianych coraz częściej przez odbiorców owoców. Metoda ta polega na zawieszeniu w koronach drzew specjalnych zawieszek z feromonem, który wydziela się stopniowo, przez cały sezon lotu motyli lub przez około 2 miesiące, zależnie od dyspensera.

Jednym z pierwszych wprowadzony był Ecodian – CP VP, do zwieszenia w sadzie po odłowieniu pierwszych motyli. Na 1 ha sadu należy zawiesić około 2000 dyspenserów i wymienić na nowe po 60–70 dniach. Drugi to Izomate CTT, którego 500 dyspenserów zawiesza się przed spodziewanym wylotem motyli (druga dekada maja) i pozostawia na cały sezon. Wskazane jest większe zagęszczenie tego dyspensera na obrzeżach sadu niż w jego środkowej części. Rok temu pojawiły się dwa nowe dyspensery – RAK 3 do dezorientacji samców owocówki jabłkóweczki i RAK 3+4 do dezorientacji dwóch gatunków motyli, samców owocówki jabłkóweczki i jednocześnie zwójki siatkóweczki. Należy zawiesić 500 zawieszek/ha przed spodziewanym wylotem motyli owocówki i pozostawić je do końca sezonu. Jeśli w takich sadach występują zwójki liściowe, powinno się prowadzić monitoring ich lotu oraz odpowiednie zwalczanie przy użyciu bezpiecznych środków. W 2020 r. jest jeszcze jeden ciekawy produkt – Isomate CLS – do wabienia i dezorientacji samców nie tylko owocówki jabłkóweczki, lecz także zwójek liściowych: wydłubki oczateczki, zwójki bukóweczki, różóweczki, siatkóweczki i rdzaweczki, co jest bardzo korzystne.

Stosowanie dyspenserów nie zabija szkodników, ale wydzielające się z nich feromony dezorientują samców, te nie mogą odnaleźć samic i nie dochodzi do ich zapłodnienia. Motyle giną, a niezapłodnione samice nie składają jaj. W konsekwencji dochodzi do ograniczenia występowania tych szkodników. Stosowanie metody przez dłuższy okres systematycznie obniża występowanie szkodników. Warto jednak dodać, że mimo zastosowania dyspenserów do dezorientacji samców, należy wywiesić w sadzie standardową pułapkę z feromonem i kontrolować odławianie się samców owocówki. Zdarza się bowiem konieczność uzupełniającego zwalczania owocówki, jeśli odławiają się motyle… (…)

dr hab. Barbara H. Łabanowska, Skierniewice

Cały artykuł dr hab. Barbary H. Łabanowskiej do przeczytania w najnowszym, majowym numerze Miesięcznika Praktycznego Sadownictwa SAD. Zachęcamy do prenumeraty, aby być na bieżąco! Sprawdź szczegóły klikając na baner.

 

1 KOMENTARZ

  1. Czy dokonywał ktoś analizy kosztów wieszania zawieszek? To wydaje się być wiele droższe niż zabieg chemiczny. Wymaganie izolacji sadu też w praktyce trudne do spełnienia. Czy owoce tak wyprodukowane będą droższe w sprzedaży? Czy koszt zawieszek i ich wieszania jest niższy niż koszt ochrony przy zastosowaniu nawet najdroższych środków do opryskiwania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here