Szkoła rolnicza sprzeda Goldena po 0,50 zł/kg? Zasłużona krytyka?

golden

Sadownicy są oburzeni ofertą sprzedaży jabłek, jaką wystawiła szkoła rolnicza w Mokoszynie. Absolwenci zarzucają placówce „psucie rynku”, którego nie spodziewaliby się po przedstawicielach nauki. Z drugiej strony szkoła nie posiada infrastruktury chłodniczej, a owoce pochodzą z sadu dydaktycznego.

Szkoła rolnicza w Mokoszynie wystawiła na sprzedaż jabłka z sadu, który jest częścią jej upraw. Oferta dotyczy odmian Szampion, Red Cap i Golden Delicious. Cena? 0,50 – 0,60 zł za kilogram za owoce wysokiej jakości. Jabłka uprawiane są tam na powierzchni 2,5 hektara. Część areału jest przykryta siatkami przeciwgradowymi.

Absolwenci szkoły są oburzeni powyższą ofertą. Ich zdaniem szkoła rolnicza powinna dawać przykład zarówno uczniom jak i okolicznym sadownikom. Obserwowana postawa jest tego zaprzeczeniem. Oferowanie Goldena Deliciousa po 0,60 zł/kg wobec ofert 0,80 zł/kg za każdy kilogram w skrzyni jest zdaniem naszych rozmówców przykładem „psucia rynku”.

O komentarz poprosiliśmy pana Krzysztofa Sieję, kierownika do spraw administracyjno-gospodarczych tejże placówki. Podkreśla on, że szkoła w Mokoszynie nie posiada żadnej infrastruktury przechowalniczej, ani sortowniczej. Szkoła jest wyłącznie w posiadaniu ciągników, wózków widłowych i drewnianych skrzyniopalet. Oferta jest zatem koniecznością sprzedaży wobec trudnej sytuacji na rynku. Ponadto szkoła nie nastawia się na wysoką rentowność sadu, ponieważ jest to uprawa dydaktyczna.

Pracownicy szkoły jest zdania, że komentarze krytyków są po prostu nie na miejscu.  Zwłaszcza w przypadku absolwentów, którzy powinni w tej kwestii kierować się tak zwaną etyką absolwenta i odnosić się z szacunkiem do placówki, która dała im wykształcenie.

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu-Mokoszynie podlega bezpośrednio pod Ministerstwo Rolnictwa. Jak dodaje nasz rozmówca kierownictwo szkoły wnioskowało o budowę takiego obiektu do ministerstwa. Niestety spotkano się decyzją odmowną. Jak doskonale wiedzą sadownicy, budowa chłodni to ogromna inwestycja zwłaszcza obecnie, gdy ceny stali są rekordowo wysokie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here