Tanieje gruszka w Belgii i Holandii. Dużo jabłek z Polski

gruszki z holandii

Obecnie handel gruszką Konferencją w krajach Beneluksu jest oceniany przez tamtejszych producentów jako zły. Ceny w ostatnim czasie spadły o 10 – 15 eurocentów na kilogramie (0,45 – 0,67 zł).

Jak dowiadujemy się od holenderskiej firmy, która zajmuje się przechowalnictwem, sortowaniem, handlem i logistyką, na rynku zdecydowanie panuje zastój. Niemniej handlowcy uważają, że ożywienie powinno niedługo nastąpić. Obecnie ceny sprzedaży kształtują się na poziomach:

55-60 mm  0,40 €/kg (1,80 zł/kg)

60-65 mm  0,55 €/kg (2,47 zł/kg)

65-70 mm  0,60 €/kg (2,70 zł/kg)

70+ mm     0,62 – 0,65 €/kg (2,80 – 2,92 zł/kg)

Na belgijskich i holenderskich aukcjach pojawia się bardzo wiele ofert gruszek, które zaniżają ceny. W związku z tym duzi odbiorcy wstrzymują się z zakupami, czekając na kolejne spadki. To jeszcze bardziej zmniejsza płynność w handlu.

W efekcie producent za niesortowane gruszki dobrej jakości otrzymuje nawet 0,45 € (2,02 zł/kg) czyli nieco mniej, niż sadownik w Polsce. Zdaniem holenderskich producentów, cena, która obecnie pokrywałaby koszty produkcji, przechowywania i zapewniała zyski to 0,60 €/kg – 2,70 zł/kg za niesortowane gruszki powyżej 60 milimetrów.

Co więcej, wielu przedstawicieli branży jest przekonanych, że w obu krajach zapasy gruszek nie zostaną sprzedane do rozpoczęcia nowego sezonu. Jak na razie największe sieci handlowe nie zmieniają ani cen detalicznych, ani cen zakupu. Dwie największe sieci sprzedają holenderską Konferencje w cenie 1,99 €/kg – 8,95 zł/kg.

Dokładnie odwrotna sytuacja jest z jabłkami. Podaż jest mała, a ceny zadowalające. Za portalach branżowych producenci informują o powszechnej dostępności polskich jabłek. W tym miejscu przywołują okres letni, kiedy holenderskie jabłka jechały do Polski. W okresie niedoborów jest odwrotnie i to Holendrzy importują jabłka od nas.

 

Źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here