Testy na dojrzałość zbiorczą poszczególnych odmian jabłoni [28.09.2022]

Golden Delicious
Golden Delicious, gmina Sadkowice, 28.09.2022

Światowy Dzień Jabłka spędziliśmy wraz z Markiem Grzędą (AgroFresh) na wykonywaniu testów na dojrzałość zbiorczą poszczególnych odmian jabłoni. Jak wygląda sytuacja? Wyjaśnia Marek Grzęda.

W zasadzie zbiór Szampiona powinien być już zakończony lub powinien zakończyć się wraz z końcem tego tygodnia. Nawet w przypadku podstawowego Szampiona jędrność owoców nie jest już zbyt wysoka, a dodatkowo obserwujemy już zaawansowany rozkład skrobi.

Trwa drugi zbiór Gali. Natomiast w tym wypadku obserwujemy już coraz więcej mikrospękań, ale także spękań widocznych gołym okiem. Także również w tym wypadku okno zbiorcze powinno być zamknięte.

Sadownicy obecnie zrywają odmianę Mutsu i tutaj badane parametry zdecydowanie kwalifikują owoce odmiany do długiego przechowania.

Z drugiej strony, ciekawostką jest to, co obserwujemy obecnie w kwaterach z Red Jonaprincem. W tym przypadku wielu sadowników zdecydowało się, aby wspomóc wybarwianie. Ponadto pogoda okazała się być łaskawa i warunki pogodowe (niskie temperatury nocami) spowodowały, że Red Jonaprince (tak jak i Szampion) ogólnie wybarwił się bardzo dobrze.  Niektórzy sadownicy na przełomie sierpnia i września wykorzystali produkty oparte na etefonie. Zatem w przypadku kwater Red Jonaprinca, w których wykonano ten zabieg lub defoliację, wybarwienie jest na bardzo dobrym poziomie. Niemniej obserwujemy rozkład skrobi na poziomie 9 – 10 i bardzo szybko spadającą jędrność owoców do 7 kG, a nawet niżej. To determinuje natychmiastowy zbiór odmiany w przypadku, gdy były wykonywane dodatkowe zabiegi mające na celu poprawę wybarwienia.

Red Jonaprince z kwatery poddanej defoliacji
Red Jonaprince, gm. Sadkowice, 28.09.2022

Oczywiście w zależności od kwatery czy gleby z końcem tego i przyszłego tygodnia otwiera się okno zbioru Ligola. Tutaj również sadownicy wykorzystywali etefon do poprawy wybarwienia. Jeżeli był on stosowany to jędrność jest już dosyć niska, nieco powyżej 6 kG. Rozkład skrobi na poziomie 6 – 7 kG.

W przypadku dwukolorowych sportów Jonagolda (Decosta, Supra) jeszcze mamy kilka lub kilkanaście dni, aby rozpocząć zbiór. Dotyczy to starszych sadów, ponieważ młodych sadów z tymi sportami mamy w kraju coraz mniej.

Jonagored Supra, Wilga, 28.09.2022

Z niszowych odmian, np. odmiana Empire powoli wchodzi w okno zbioru. Jak na razie z pomiarów w wielu lokalizacjach wynika wysoka jędrność miąższu, nawet około 8 kG. Natomiast Empire charakteryzuje się właśnie tym, że jego jędrność jest z natury dosyć wysoka. Rozkład skrobi jest obecnie na poziomie między 3 a 5. Zatem w tym drugim przypadku można już rozpoczynać zbiór.

Empire, Wilga, 28.09.2022

W ostatnich latach oczywiście przybyło nam sadów z odmianą Red Delicious. W przypadku jego sportów obserwujemy bardzo delikatne połączenie pomiędzy szypułką, a krótkopędami i nie jest to nic nowego. Jabłka tej odmiany bardzo często opadają przed zbiorami, czemu można znakomicie przeciwdziałać wykonując zabieg preparatem Harvista 1.3 SC. W zależności od rejonu kraju i wieku sadu albo zbiór w tym przypadku już powinien się rozpocząć, albo jeszcze mamy kilka dni, nawet 7.

W przypadku Goldena Deliciousa, sportów Red Deliciousa, dwukolorowych sportów Jonagolda lub starszych kwater Red Jonaprinca wciąż jest możliwość zastosowania preparatu Harvista 1.3 SC, który uzyskał tymczasową rejestrację z dniem 28 września 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here