To nie jest sezon na tanie gruszki!

gruszki

Włosi notują rekordowe ceny gruszek w hurcie, a Belgowie i Holendrzy zacierają ręce na myśl o handlu. W Polsce ceny są równe ułamkowi stawek na Zachodzie, ale sezon daje doskonałe możliwości do wzrostów i zysków.

Wobec międzynarodowej sytuacji na rynku gruszek można odnieść wrażenie, że sprzedaż detaliczna Konferencji po 2,99 zł za kilogram nie jest dobrym pomysłem. Europa zbierze mniej gruszek i sytuację powinni wykorzystać handlowcy, a przede wszystkim producenci, aby zmaksymalizować zyski w trudnym sezonie.

Powyższą tezę argumentuje ekonomia. Cena detaliczna w Polsce jest równa cenie niesortowanej Konferencji w Belgii i Holandii. Oba kraje są wiodącymi producentami gruszek w Europie. Zarówno producenci, handlowcy i eksporterzy są przekonani o nadchodzących wzrostach. Powodem są rekordowe niskie zbiory we Włoszech. Wszyscy liczą na dobry sezon.

We Włoszech gruszki osiągają obecnie rekordowe ceny na rynkach hurtowych. Średniej wielkości owoce odmiany Abate kosztują 2,73 euro/kg, a te największe nawet 3,75 euro/kg. W porównaniu z ubiegłym sezonem gruszki we Włoszech są około 70% droższe. To efekt przymrozków, presji ze strony Alternaria oraz żerowania szkodnika Halymorpha halys.

Obecnie do Polski stale importowane są gruszki z krajów Beneluksu, co w teorii oznacza niedobór. Niestety nie ma on odzwierciedlenia w cenach. Nie ulega wątpliwości, że czekają nas kolejne wzrosty cen w dalszej części sezonu. Dziś podmioty handlowe oferują za Konferencję od 2,20 do 2,40 zł za kilogram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here