Trudna i złożona sytuacja na rynku śliwek

śliwka Bluefree

Stała podaż, marginalny eksport, znaczący import i konsumpcja, która raczej nie uległa znaczącym zmianom. Te cztery powody skutkują bardzo trudną sytuacją na krajowym rynku śliwek w 2022 roku.

Jeśli chodzi o rynku hurtowe to podaż od początku zbiorów Lepoticy jest na bardzo wysokim poziomie. Paleta oferowanych odmian jest obecnie bardzo szeroka. Ceny śliwek najniższej jakości zaczynają się od poziomu 1,00 zł/kg. Większość transakcji za kilogram śliwek w typie Węgierki odbywa się na poziomie około 1,50 – 2,00 zł/kg. Zdarzało się, że w sierpniu sadownicy wracali z rynku z niesprzedanymi śliwkami. Te były kierowane do skupów już jako owoce przemysłowe.

Na rynkach hurtowych są również dostępne większe, smaczniejsze i bardziej atrakcyjne wizualnie odmiany. Na przykład Jubileum czy Amers. Niestety, z powodu trwającej od dłuższego czasu bardzo dużej podaży, śliwki najniższej jakości skutecznie zaniżają ceny odmian uprawianych na znacznie mniejszą skalę. Wspomniane odmiany przy założeniu wysokiej jakości są sprzedawane od 2,00 do 2,50 zł/kg.

Jeśli chodzi o skup śliwek w grupach producenckich, to cena od dłuższego czasu wynosi 1,20 zł/kg. Dotyczy ona fioletowych odmian powyżej 35 mm średnicy. Stawka ta dominuje w zagłębiu grójeckim od niemal 20 dni. W ubiegłym roku o tej porze ceny skupu „odbiły” się od poziomu 1,20 i były na poziomie 1,60 zł/kg. Nieco droższa jest Węgierka. Odmiana jest skupowana po 1,70 zł/kg.

Import śliwek do Polski miał miejsce tuż przed rozpoczęciem sezonu w kraju. Wraz z rozpoczęciem zbiorów w Serbii, na polskich rynkach hurtowych mogliśmy spotkać pierwsze partie tamtejszej Lepoticy. Gdy byliśmy w szczycie zbiorów w marketach nadal dostępna była śliwka z Bałkanów, co nie pozostawało bez wpływu na ceny. Importem zajmowały się niestety również grupy producenckie. Na pełne dane o imporcie za kluczowe miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień) będziemy musieli poczekać do końca roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here