Trwają zbiory Celeste

celeste odmiana jabłoni

Druga połowa sierpnia to czas zbioru wielu letnich odmian. W tym samym czasie dojrzewa odmiana Celeste. Chociaż odmiana stosunkowo szybko zyskała popularność wśród sadowników, jej uprawa jest nieco problematyczna w związku z tendencją do opadania owoców i trudnościach w uzyskaniu optymalnego wybarwienia. 

Celeste jest mutantem odmiany Delbarestivale, znalezionym w Niemczech. Odmiana wchodzi w okres owocowania dość wcześnie. Jest również stosunkowo mało wrażliwa na najczęstsze choroby dotykające jabłonie. Rodzi bardzo smaczne, aromatyczne, soczyste i atrakcyjne wizualnie owoce. Jabłka odmiany Celeste można przechowywać w chłodni bez kontrolowanej atmosfery do końca października.

Pomimo wspomnianych wyżej zalet, nie znajdziemy w Polsce dużych jednolitych nasadzeń tej odmiany. Dlatego też trzeba powiedzieć o głównej jej wadzie – tendencji do przedwczesnego opadania owoców. W związku z powyższym odmiana ta wymaga zabiegów na podtrzymanie. Ponadto na podkładce M7 owoce mają problemy z wybarwianiem się i wymagają kilkukrotnego zbioru. 

Obecnie trwają zbiory Celeste. Sadownicy sprzedają ją zarówno na rynkach hurtowych, jak i do grup producenckich czy prywatnych sortowni. Na rynku hurtowym w Broniszach sadownicy sprzedają drobne sorty Celeste po około 30 zł za 15 kilogramową skrzynkę. Za najgrubsze sorty można otrzymać maksymalnie nieco ponad 55 zł za skrzynkę. Najwięcej transakcji jest zwieranych pomiędzy 40, a 45 zł za skrzynkę. W przypadku sprzedaży czy to do grup producenckich, czy na gotowo dla prywatnych pośredników ceny oscylują wokół 2,50 zł za kilogram i nieznacznie się różnią.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here