Prawie milion ton… na takim poziomie oceniana jest tegoroczna produkcja wiśni i czereśni w Turcji. Jeśli chodzi o same czereśnie to Turcja nadal pozostaje niekwestionowanym światowym liderem.
Dzięki sprzyjającym warunkom atmosferycznym i dostatkowi opadów tegoroczne zbiory czereśni były znacznie wyższe niż rok temu. Wyższa była także wydajność z hektara. Turcja pozostaje największym producentem gatunku na świecie z produkcją na poziomie 794 tysięcy ton.
Tureckie czereśnie są importowane również do naszego kraju, a tamtejsza produkcja jest bezpośrednim zagrożeniem dla polskiej. Główną przewagą tureckiej branży czereśniowej jest dostatek taniej siły roboczej, większa paleta dozwolonych środków ochrony, a co za tym idzie również niższe koszty produkcji. W tym roku eksportowi sprzyjała rekordowa inflacja i kurs tureckiej liry.
Chociaż ceny detaliczne czereśni były porównywalne do cen w Polsce (13,00 – 20,00 zł/kg) to ceny dla producenta w szczycie sezonu nierzadko spadały do równowartości 2,00 zł/kg. Jednak wzrosty cen nawozów, środków ochrony, paliw i inflacja na poziomie 80% oznacza produkcje na granicy rentowności.
źródło: Turkey: Stone Fruit Annual 2022, USDA