Trwa zła passa tureckich cytrusów. Do europejskiego systemu RASFF trafia w ostatnim czasie wiele alertów dotyczących partii owoców z Turcji, w których wykryto niedozwolone substancje.
Cytryny, które powszechnie spożywamy w Polsce pochodzą z importu, a z tego względu, że nie produkujemy ich w naszym kraju, rzadko są tematem dyskusji. A warto mieć na uwadze, że w 2022 roku do Polski sprowadzono 30 tys. ton cytryn z Turcji.
Zupełnie inaczej kwestia ta wygląda w krajach, gdzie krajowa produkcja cytryn musi konkurować z tańszą konkurencją pochodzącą z krajów z poza Unii Europejskiej. Takie przykłady można znaleźć w Europie Południowej.
Otwarty rynek powoduje, że konkurencja nie jest łatwa, biorąc pod uwagę wyższe koszty produkcji w Europie, a także w przypadku cytrusów pochodzących z Turcji – nie tylko niższy koszt wyprodukowania, ale też możliwość stosowania w ochronie szeregu substancji, które wyszły już z użycia na ternie UE i słabą walutę, która przyciąga importerów.
Jedynym argumentem przeciw tańszemu importowi są dokładne kontrole sprowadzanych partii. Hiszpanie i Włosi nagłaśniają podobne przypadki, co ma zniechęcić konsumentów do wyboru importowanych cytrusów. Hiszpańska organizacja reprezentująca hiszpański sektor cytryn i grapefruitów Ailimpo poinformowała, że w ostatnim sezonie handlowym 2022/2023, w Europie odrzucono 49 partii tureckich cytrusów z powodu wykrycia obecności pozostałości substancji czynnych nie zakazanych na terenie UE.
Alerty z systemu RASFF dotyczą wykrycia m.in. buprofezyny, chloropiryfosu oraz chloropiryfosu metylowego, prochlorazu czy propikonazolu.
Biorąc pod uwagę, że kontroli jest znacznie mniej niż wszyscy byśmy sobie życzyli, możemy sobie wyobrazić jak duża jest skala problemu. Dla Hiszpanów i Włochów wskazywanie naruszeń pod względem pozostałości to jeden z niewielu manewrów w walce z nierówną konkurencją, czyli tańszymi owocami z importu…
Wczoraj opublikowaliśmy informację o wykryciu niedozwolonych substancjach również w mrożonych malinach z Ukrainy: Polskie służby wykryły niedozwolone substancje w mrożonych malinach z Ukrainy