Tylko w Polsce: Spadły ceny skupu jabłek, wzrosły ceny koncentratu

przerywka

W ostatnich dniach dużo mówi się w naszej branży o obniżce cen jabłek przemysłowych. Dla pełnego obrazu należy sprawdzić co dzieje się na rynku produktu przetworzonego – koncentratu jabłkowego.

Spadek ceny zbytu jabłek z przerywki z 0,55 – 0,60 zł/kg do 0,40 zł/kg musiał doprowadzić do spadków cen na punktach skupu. Te wahają się obecnie od 0,32 do 0,35 zł/kg. W obniżkach nie byłoby nic niezwykłego, czy podejrzanego, gdyby przetwórcy mieli problemy ze zbytem swoich produktów lub ceny ich sprzedaży znacząco by spadły. Nic takiego się jednak nie stało.

Warto po raz kolejny podkreślić, że rynek koncentratu jabłkowego w porównaniu do rynku jabłek przemysłowych w Polsce jest niezwykle stabilny. Ceny zmieniają się w długich odstępach czasu, a globalny popyt znacząco się nie zmienia. Inaczej jest z cenami skupu w Polsce, które zmieniają się wręcz jak w kalejdoskopie.

Ostatnie „napięcia” między USA a Chinami prawdopodobnie jeszcze bardziej utrudnią wymianę handlową między tymi krajami, co jest dobrą informacją dla koncentratu jabłkowego wyprodukowanego w Polsce. W kilku ostatnich raportach amerykańskiego Departamentu Rolnictwa czytamy, że w przypadku koncentratu jabłkowego w Stanach popyt przewyższa podaż.

Z powodu przymrozków Chiny wyprodukują mniej koncentratu niż w kończącym się sezonie, co również będzie zwiększać popyt na produkt z Polski. Popyt ten jest również wyraźnie większy w kraju od momentu wprowadzenia podatku cukrowego i większego zużycia koncentratu jabłkowego w różnego rodzaju sokach owocowych.

W przeszłości często zdarzało się, że spadki cen skupu surowca w Polsce nie wynikały z niczego innego, jak z polityki branży przetwórczej w Polsce. Ceny polskiego koncentratu na rynkach zachodnich nieco wzrosły. Na przełomie 2021 i 2022 wzrosły do poziomu 1,32 – 1,35 eur/kg, a w ostatnich tygodniach do 1,40 eur/kg (6,58 zł/kg). Wszystkie znaczące czynniki globalne wskazują na wzrost konkurencyjności polskiego koncentratu oraz na wzrost popytu na niego. Innego zdania są największe zagraniczne przetwórnie, które działają w Polsce…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here