UE eksportuje coraz więcej jabłkowych soków NFC

sok NFC

Cała Unia Europejska coraz więcej produkuje, a co za tym idzie coraz więcej eksportuje jabłkowych soków NFC. Dane o handlu międzynarodowym w dużej mierze wynikają z rosnącej produkcji w Polsce.

Analizując wykres obrazujący cały unijny handel sokami jabłkowymi i koncentratem na przestrzeni ostatnich 10 lat, nie widzimy żadnego wyraźnego trendu. Wyjątkiem jest  spadek importu w ostatnich trzech sezonach.

Natomiast sam kształt wykresów bezpośrednio obrazuje plonowanie sadów jabłoniowych w  kolejnych sezonach. Po niskich plonach w 2017 roku (dotkliwe przymrozki) widzimy wyraźny wzrost importu przetworzonych jabłek. Wówczas sprowadzano do Wspólnoty przede wszystkim koncentrat z Chin. Z kolei urodzajny sezon 2018/19 zaowocował rekordowym eksportem, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych.

UE handel sokiem jabłkowym
Całkowity unijny handel sokami jabłkowymi

Inaczej jest w przypadku soku NFC. Na przestrzeni dekady unijny eksport jabłkowych soków NFC wzrósł o 70%. Ponadto widzimy, że import tego typu soków w minionym sezonie był najniższy od 10 lat. Jeśli chodzi o eksport to największą jego część stanowią polskie soki jabłkowe, które kierowane są przede wszystkim na coraz bardziej chłonny rynek brytyjski. Jabłkowe soki NFC, w przeciwieństwie do koncentratu nie trafiają w dużych ilościach za ocean, ponieważ eksport relatywnie taniego produktu na tak duże odległości nie jest rentowny.

handel NFC
Import i Eksport soków NFC spoza Unii Europejskiej

źródło: Raport Komisji Europejskiej. The apple market in the EU: Trade on processed products

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here