Ukraiński koncentrat jabłkowy wchodzi na amerykański rynek

koncentrat jabłkowy

Po ostatnich wzrostach cen koncentratu jabłkowego na rynku amerykańskim do dostawców koncentratu jabłkowego na ten rynek dołącza Ukraina. Czy to pierwsza oznaka potwierdzającą mniejsza produkcję zagęszczonego soku jabłkowego w Chinach?

O ostatnich wzrostach pisaliśmy w artykule: Wzrosty cen europejskiego koncentratu jabłkowego w USA. Do raportowanych przez amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa dostawców AJC dołącza Ukraina. Warto dodać, że od ostatnich wzrostów ceny się utrzymały. Z drugiej strony ceny oferowane przez tureckich i ukraińskich eksporterów są konkurencyjne względem cen między innymi polskiego produktu.

Ukraińskie dostawy zostały wycenione średnio na 7,50 $/galon (7,61 zł/litr). Jeszcze tańszy jest koncentrat turecki wyceniony na 7,00 $/galon (7,11 zł/litr). Polski produkt jest sprzedawany najczęściej od 8,00 do 8,50 $/galon (8,12 – 8,63 zł/litr). W tym miejscu warto zaznaczyć, że handel tym towarem zarówno w przypadku Polski, Ukrainy czy Turcji jest objęty zerową stawką celną.

Na to jak będzie się rozwijała globalna sytuacja w handlu zagęszczonym sokiem jabłkowym istotny wpływ będzie miał spadek plonowania w Chinach. Jednak ważniejszy od samego spadku plonowania jest spadek ilości jabłek przeznaczonych do przetwórstwa z 3,6 miliona ton w ubiegłym sezonie do 3,0 miliona ton w tym sezonie. Ograniczy to zapewne zarówno produkcję jak również eksport chińskiego koncentratu w tym sezonie.

AJC – Apple Juice Concentrate / koncentrat jabłkowy

Źródło: USDA / National Apple Processing Report; USDA / China – Fresh Deciduous Fruit Annual

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here