W czym warto naśladować Włochów?

Jakość. To pierwsze co rzuca się w oczy po przejrzeniu oferty jabłek (odmian) klubowych na jednym z włoskich rynków hurtowych. Czy takich widoków doczekamy się także na polskich rynkach w najbliższych latach?

Coraz częściej mówimy o konieczności wprowadzania i uprawiania w Polsce odmian klubowych. Cel to zwiększenie dochodów sadowników, a także poprawienie/zwiększenie konkurencyjności polskiej produkcji. Pierwsze kroki w tym kierunku zostały już poczynione: Popularna odmiana klubowa CAMEO® w polskich sadach

Wróćmy do Włoch. Zdjęcia niżej przedstawiają przegląd oferty odmian klubowych na rynku hurtowym w Rzymie. Zwróćmy uwagę na jakość jabłek – jest ona absolutnie najwyższa. Ponadto owoce są bardzo wyrównane, jeśli chodzi o pozostałe parametry. Ich prezencja, czyli aspekty wizualne bez wątpienia przyciągają konsumenta. Podobnie byłoby w Polsce. Jak wykazuje szereg badań rynkowych, między innymi przeprowadzonych przez studentów i pracowników SGGW, to właśnie wygląd i jakość jabłek są na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o decyzję zakupu. Cena jest dopiero na 3 lub 4 miejscu.

Warto spojrzeć na jeszcze jeden aspekt, którego brakuje w polskich realiach handlu – karton. Atrakcyjny, kolorowy karton z oryginalnym motywem graficznym również wpływa na odbiór odmiany klubowej czy marki zbudowanej na bazie bardziej powszechnie uprawianej odmiany. Tego typu jednowarstwowe opakowanie spotkamy przy każdej odmianie klubowej. Jabłka na rzymskim rynku prezentują się następująco:

Jabłka Ambrosia 1,80 – 1,90 €/kg czyli 7,20 – 7,65 zł/kg

Jabłka Yello 1,70 – 1,80 €/kg czyli 6,48 -7,20 zł/kg

Jabłka Morgana 1,70 €/kg czyli 6,84 zł/kg

Jabłka Envy 2,00 – 2,10 €/kg czyli 8,05 – 8,45 zł/kg

Jabłka Rustica Melinda 1,40 – 1,50 €/kg czyli 5,63 – 6,04 zł/kg
Jabłka Pink Lady 2,00 – 2,10 €/kg czyli 8,05 – 8,45 zł/kg

źródło: italiafruit.net

1 KOMENTARZ

  1. Przy naszym zrolowanym idaredzie w13 kg kartonie te włoskie wynalazki wyglądają jak namiastka jabłka.
    Phi.kto to kupuje za takie pieniądze.
    Idaredow gloster w teleskopie.To jest nasza przyszłość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here