W Hiszpanii są sady, gdzie w tym sezonie w ogóle nie będzie jabłek

przymrozki

Również poza Polską są w Europie sady, gdzie w tym roku w ogóle nie będzie owoców. Przymrozki dotknęły także północ Hiszpanii i tamtejsze sady jabłoniowe. 

Polska, Czechy, Ukraina, Serbia i Węgry – wiele krajów Europy tej wiosny ucierpiało z powodu przymrozków. Wśród nich jest również Hiszpania, kojarzona przez Polaków głównie z ciepłą i słoneczną pogodą. Produkcja jabłek w Hiszpanii skoncentrowana jest na północnym-wschodzie, zwłaszcza w Katalonii, ponieważ na południu kraju klimat jest dla gatunku zbyt ciepły.

Producenci jabłek w północnej części kraju, szczególnie w rejonach podgórskich, twierdzą, że to będzie najgorszy sezon w historii. Tej wiosny rejon nawiedziło 10 nocy z przymrozkami. Temperatura spadała do minus 4 stopni i kilkukrotnie utrzymywała się przez kilka godzin poniżej zera.

Tamtejsi sadownicy twierdzą, że pogoda dosłownie stanęła na głowie. W styczniu było już 25 stopni, przez co drzewa zakwitły wyjątkowo wcześnie i stały się bardziej podatne na przymrozki. Słowem, scenariusz podobny do tego, który mieliśmy w naszych sadach.

Oczywiście zdarzały się lepsze i gorsze sezony, ale w sadowniczym rejonie hiszpańskich Pirenejów nigdy nie było roku całkowicie straconego. Zgodnie z przekazem medialnym tamtejsze sady w ogóle nie będą miały w tym sezonie jabłek.

źródło: www.lavanguardia.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here