W jakiej cenie sprzedamy jabłka drugiej klasy?

jabłka drugiej klasy

Tegoroczne warunki atmosferyczne sprawiły, że odsetek jabłek z nieznacznymi defektami zewnętrznymi jest nieco większy niż w latach ubiegłych. Można jednak powiedzieć, że popyt na jabłka drugiej klasy ze strony rynku jest znaczny.

Obecnie jabłka drugiej klasy sprzedamy w cenie od 0,80 do 1,00 zł za kilogram w zależności od odmiany. W tym przedziale cenowym w zasadzie zawierają się wszystkie oferty. Kupujący akceptują delikatne pomrozowe ordzawienia, potocznie zwane „siatką”. Kupowane są również jabłka po gradzie. W tym wypadku głównym wymogiem jest, aby jabłka nie miały uszkodzonej mechanicznie skórki, a jedynie wgłębienia na powierzchni.

Zdecydowanie lepsze ceny uzyskamy od prywatnych pośredników niż w grupach producenckich. Niektóre grupy oferują na przykład ceny o 5 lub 10 groszy wyższe od ceny przemysłu po sortowaniu. Najczęściej skutkuje to stawkami w przedziale od 0,50 do 0,60 zł za kilogram.

Ceny jabłek drugiej klasy są w dużej mierze uzależnione sytuacji z jabłkiem przemysłowym. Wielu sadowników zastanawia się, jak dalej będą kształtowały stawki w tym sektorze rynku i czy nadszedł już czas na ceny zimowe. Jeśli byłyby to jednak wzrosty, wtedy sprzedaż jabłek drugiej klasy byłaby zdecydowanie mniej atrakcyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here