W jakiej cenie sprzedamy jabłka na obieranie?

Jonagoldy

Jabłka na obieranie w utrzymują się w tym sezonie na stabilnym poziomie cenowym, jednak pojawiają się również wyższe oferty. Jabłka na obieranie zakupimy w cenie 1,00 zł za kilogram – taką stawkę wystawiła jedna z dużych firm z Lubelszczyzny. 

Popyt na jabłka na obieranie w dużej mierze zależy od sytuacji w innych krajach. Zazwyczaj jest większy w sezonie, kiedy surowca brakuje również na Zachodzie. Ceny surowca z kolei są bezpośrednio uzależnione od stawek za jabłka przemysłowe do produkcji soków i koncentratów. W tym sezonie cena jabłek na obieranie jest stosunkowo stabilna. Jeden z zakładów wyraźnie wyprzedza jednak konkurencje pod względem oferty zakupu.

Obecnie większość przedsiębiorców pośredniczących w handlu oferuje za jabłka na obieranie najczęściej 0,70 zł za kilogram. Cena dotyczy odmian z grupy Jonagolda, które obok Ligola najlepiej nadają się do tego celu. Pojawiają się również oferty 0,80 zł za kilogram w przypadku mniejszych przetwórców.

Oferty u pośredników są niezmiennie na tym samym poziomie od kilku tygodni. Jednocześnie można sprzedać jabłka na obieranie powyższych cenach. Najwięcej oferuje zakład Materne Polska w Łopatkach – 1,00 zł za kilogram netto. Cena wzrosła z 0,90 zł za kilogram co wprost potwierdza rosnący popyt na surowiec.

Wymagania są takie same jak zazwyczaj w przypadku tego rodzaju produkcji przemysłowej. Jabłka muszą się zawierać w średnicach od 70 do 90 milimetrów. Kupujący wymaga, aby owoce nie były poobijane oraz aby miały twardość minimum 5 kG. Tradycyjnie w przypadku jabłek na obieranie nie ma znaczenia wybarwienie jabłek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here