W jakiej cenie sprzedamy jabłka na soki?

jabłka na soki

Zarówno w tym roku, jak również w ubiegłych latach sadownicy mogli sprzedać nieco drożej suchy przemysł. Nie inaczej jest teraz, a Gala i Szampion kupowane po wyższych cenach, zostaną przetworzone na soki.

Od końca sierpnia obserwujemy spadki cen jabłek przemysłowych. Za spadkami cen na przetwórniach następują spadki zarówno cen suchego przemysłu, jak również wszelkiego rodzaju jabłek z przeznaczeniem na soki NFC.

Obecnie ceny suchego przemysłu wahają się od 0,48 do 0,50 zł za kilogram. Najwyższa ofertą, jaką udało nam się znaleźć jest to stawka 0,52 zł za kilogram przy ilościach powyżej 20 ton.

Pojawiają się pierwsze oferty kupna Szampiona z przeznaczeniem na soki. Tłocznie oferują za tę odmianę 0,55 zł za kilogram. Niedopuszczalne są owoce z oznakami gnicia. Akceptowalne są natomiast uszkodzenia pomrozowe i pogradowe. W niektórych grupach producenckich nieco drożej sprzedamy suchy przemysł z odmiany Gala. Wymagania co do Gali są takie same, a sprzedamy ją po 0,60 zł za kilogram.

Drobne jabłka na soki można sprzedać również w kartony po 0,75 zł za kilogram. Tu również dopuszczalne są delikatne uszkodzenia, a średnica jabłek nie może przekraczać 75 mm. To najwyższa oferta kupna jabłek przemysłowych, jaką znaleźliśmy.

Co ciekawe, ceny skupu przemysłowych jabłek ekologicznych nie różnią się od cen jabłek przemysłowych z produkcji konwencjonalnej. Obecnie większość pośredników płaci za jabłka z certyfikatem od 0,45 do 0,50 zł za kilogram.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here