W marcu wyeksportowaliśmy do Kazachstanu niemal 9000 ton jabłek

sortowanie jabłek

Eksport jabłek w marcu niemalże dorównał marcowej skali wysyłek sprzed roku. Jednak widać wyraźny spadek w stosunku do marca 2021, kiedy bez przeszkód eksportowaliśmy do Egiptu i na Białoruś. 

Ogółem w marcu tego roku wyeksportowaliśmy poza Unię Europejską 36 tysięcy ton jabłek. PIORiN przekazał nam zestawienie, w którym widnieje 27 rynków docelowych. Zatem eksport był o tysiąc ton niższy niż przed rokiem, ale aż o 14 tysięcy niższy niż przed dwoma laty.

Gdzie wysłaliśmy najwięcej jabłek? Dominującym rynkiem w marcu był Egipt, jednak bardzo dużo jabłek (niemal 9000 ton) wyeksportowaliśmy także do Kazachstanu. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy wzrost wysyłek w tym kierunku. W przypadku Indii także poprawiliśmy wynik. Pamiętajmy, że Hindusi kupują przede wszystkim paskowane sporty Gali i sporty Red Deliciousa.

Jednak największy procentowy wzrost dotyczy krajów arabskich. Roczny wzrost dla Arabii Saudyjskiej wyniósł w marcu 288%, a dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich 50%. Większe wysyłki do krajów Zatoki Perskiej notowaliśmy także w poprzednich zestawieniach. Niestety pomimo szerszej geografii eksportu i wzrostu wolumenów, które sprzedajemy do krajów arabskich, krajów ameryki łacińskiej czy Indii to nadal nie jesteśmy w stanie „nadrobić” rynku białoruskiego i braku możliwości pełnego eksportu do Egiptu.

Eksport jabłek w tonach do wybranych krajów
Opracowanie własne na podstawie danych PIORiN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here