W marketach „wysyp” promocji na jabłka

jabłka market

Wraz z wprowadzeniem zerowego VAT-u na owoce i warzywa w marketach spotkamy wiele promocji na jabłka. Niestety jakość owoców w jednym z nich rozczarowuje.

Jabłka w promocji oferuje między innymi Lidl. Cena detaliczna, jak widać niżej to 1,49 zł za kilogram. (Prawdopodobnie) najtańsze jabłka są oferowane przez krótki czas promocji przez sieć Aldi. Jak dowiadujemy się z gazetki, za 3 kilogramowe opakowanie klienci płacą 3,99 zł za kilogram co daje 1,33 zł za kilogram.

Naszą uwagę przykuła jednak oferta jabłek w sieci Auchan. Zdjęcie niżej zostało wykonane 1 lutego. Widoczne jabłka są sprzedawane po 1,44 zł za kilogram. Ich jakość jest wręcz fatalna. Co gorsze klienci sieci mają niezwykle ograniczony wybór. W cenie ponad 3 zł/kg oferowane są jabłka zaledwie nieco lepszej jakości. Ponad 3/4 oferty stanowią jabłka widoczne na załączonych niżej zdjęciach. Ich ocenę pozostawiamy sadownikom.

Warto zwrócić uwagę na ceny w kontekście kosztów. Na ostatnim webinarium dr Dariusz Paszko informował, że koszt produkcji wraz z przeciętnym kosztem przechowania wynosi obecnie nieco ponad 1,20 zł za kilogram. Promocyjne ceny jabłek są równe cenom, jakie dziś powinni otrzymywać sadownicy, powiększonym o niewielką marżę. Realnie producenci nie otrzymują dziś nawet połowy promocyjnych cen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here