W najnowszym MPS SAD 01/2021

Nowy Rok witamy z nowymi obostrzeniami i niepewnością. Miejmy nadzieję, że będzie on bardziej łaskawy dla nas wszystkich niż miniony. A ten, jak wiemy, nie był łatwy nie tylko ze względu na pandemię i związane z nią problemy, lecz także na przebieg warunków atmosferycznych – często wręcz zaskakujący. Ostatni z wymienionych czynników miał niestety przełożenie na jakość owoców w chłodniach. Z jakimi problemami przyjdzie się nam zmierzyć?(…)
Anomalie pogodowe, jakich doświadczamy w ostatnich latach, przekładają się nie tylko na bieżącą sytuację w produkcji. Wraz ze zmianami klimatycznymi oraz rozwojem handlu międzynarodowego (zarówno jeśli chodzi o materiał szkółkarski, jak i o owoce) nasze sady mogą być narażone na pojaw nowych gatunków szkodników, czy nasilenie już występujących. Niestety, ten sam problem dotyczy zagrożenia ze strony chorób.

Monika Strużyk – redaktor naczelny MPS SADZ okazji Nowego Roku 2021 życzymy Państwu dużo zdrowia, optymizmu i wiary w pogodne jutro oraz spełnienia wszystkich marzeń. Niech te życzenia spełnią się jak najszybciej, abyśmy mogli wejść w ten nowy czas z zupełnie nowymi pomysłami, działaniami i oczekiwaniami. Ale to nie wszystko – nie tylko życzymy, lecz także pomagamy, aby niektóre z nich mogły się spełnić. Zapraszamy bowiem do wzięcia udziału w Loterii „Hektar z MPS Sad”, która trwa do 31.03.2021 r. Wszystkie szczegóły znajdziecie Państwo w regulaminie loterii dostępnym na naszej stronie internetowej oraz na portalu www.sad24.pl. Nagroda główna loterii to 3000 drzewek odmiany Gala Dark Ann® ze szkółki Jankowski i Syn o łącznej wartości 58 320 zł brutto. Ponadto 10 osób otrzyma pakiety 25 kg nawozu Basacote® firmy Compo Expert.

Ponadto w najnowszym numerze MPS SAD – 01/2021 między innymi o:

 

Co roku o tej porze, jak przysłowiowy bumerang, wraca pytanie: jaki będzie trwający sezon przechowalniczy? Z jakimi problemami przyjdzie się nam zmierzyć? Próbując znaleźć odpowiedzi na postawione pytania w dużym stopniu można by przytoczyć artykuł zamieszczony w „MPS SAD” ze stycznia 2020 r. oraz ponowić pytanie: czy może być inaczej niż zwykle?

Czytaj dalej – strona 6-14 w MPS SAD 01/2021

oleszczak

Z perspektywy kilkunastu, kilkudziesięciu ostatnich lat widać wyraźnie, że zagrożenie upraw
sadowniczych przez poszczególne gatunki szkodników zmienia się dość dynamicznie. Jeszcze kilkanaście lat temu walczyliśmy z namiotnikiem jabłoniowym, skorupikiem, piędzikiem przedzimkiem, a obecnie występowanie tych szkodników jest incydentalne. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka: znaczące zmiany w agrotechnice upraw – doborze odmian, podkładek, nawożeniu, liczbie drzew na ha, wielkości koron, sposobie ich cięcia i prowadzenia, zmianach w doborze dostępnych insektycydów, w tym głównie pojawianie się na rynku nowych grup chemicznych o wysokiej skuteczności, zmianach w technice ochrony upraw sadowniczych i powszechnym w tej chwili doradztwie w zakresie ochrony roślin. Wśród tych „pozytywnych” następstw naszych działań, pojawiają się niestety sygnały, które nie napawają optymizmem. Wraz ze zmianami klimatycznymi oraz rozwojem handlu międzynarodowego (zarówno jeśli chodzi o materiał szkółkarski, jak i o owoce), potencjalnie nasze sady mogą być narażone na pojawianie się nowych gatunków szkodników.

Czytaj dalej – strona 46-49 w MPS SAD 01/2021

Czytaj dalej – strona 50-51 w MPS SAD 01/2021

Kongres Interpoma to już dzisiaj wydarzenie o ugruntowanej pozycji. Odbywa się cyklicznie od ponad 20 lat. Łączy w jednym miejscu, na jednej platformie, wszystkie podmioty związane z produkcją jabłek. Na przestrzeni lat podczas kongresów poruszane były rozmaite tematy, m.in. dotyczące produkcji, zbioru i przechowywania tych owoców. Zawsze dużo uwagi zwracano na nowe rozwiązania, które wpisałyby się w trend zrównoważonej produkcji. Wymiana poglądów doprowadziła do tego, że dzisiaj coraz częściej mówi się o zrównoważonej produkcji, także produkcji jabłek. To już kierunek wpisujący się we wszystkie dziedziny życia. W Południowym Tyrolu, chcemy znaleźć wspólne punkty między produkcją a opłacalnością i dbałością o środowisko naturalne. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy zadbać o środowisko dla kolejnych pokoleń – mówił Georg Kossler, reprezentujący zrzeszenie producentów jabłek z Południowego Tyrolu.

Dorota Łabanowska-Bury

Czytaj dalej – strona 54-55 w MPS SAD 01/2021

Kup najnowszy numer 01/2021:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here