W Polsce granica między niedoborem, a nadmiarem jest niezwykle cienka

włoski rynek hurtowy

W ciągu 16 miesięcy cena Idareda różniła się 10-krotnie. To ekstremalny przykład tego, jak wygląda handel w Polsce. Jak funkcjonować na tak niestabilnym rynku?

Rynek jabłek w Polsce jest nieprzewidywalny. Obserwując go w szerszej perspektywie widać wyraźnie, że do takiego rozchwiania lokalnego rynku doprowadzają w dużej mierze pośrednicy zapominając równocześnie, że nie jest to w ich interesie. W ich interesie również jest są stabilne ceny. To z kolei stabilne marże wyrównane (w ujęciu czasowym) dochody z handlu.

Oczywiście główną rolę odgrywa wolumen zbiorów w kraju. W tym miejscu zauważymy również ciekawą tendencję. Jeśli jabłek zaczyna brakować, rozpoczyna się niemal szaleńcza licytacja cen. Wzrosty bywają błyskawiczne i znaczące. Gdy towaru na rynku jest dostatek kupujący błyskawicznie dołują cenę nierzadko poniżej kosztów produkcji. Tak jest w tym roku.

Proces ten jest przebiega znacznie szybciej na rynkach hurtowych. Nierzadko zdarza się, że kilkudniowy niedobór danej odmiany błyskawicznie winduje ceny i zaczynają się poszukiwania kupujących. W większej skali dzieje się to zdecydowanie wolniej. Niemniej sadownicy zwracają uwagę, nadal brak opłacalnych, średnich cen w dłuższej perspektywie czasu.

W Polsce granica między niedoborem, a nadmiarem jest niezwykle cienka. Sadownik wiosną dyktuje warunki i przebiera w ofertach zakupu. Za kilka miesięcy ma problem ze zbytem, a to kupujący przebiera w ofertach sprzedaży. W kolejnym roku jest odwrotnie. Odwrotnością naszego rynku są Włochy. Tam hurtowa cena 100 kilogramów waha się o kilka euro na przestrzeni kilku miesięcy.

Jak ustabilizować krajowy rynek? Czy jest to w ogóle możliwe? Niektórzy w tym miejscu postulują drastyczne ograniczenie produkcji. To jednak zadanie niezwykle trudne do wykonania. Nawet przy niskiej produkcji można do kraju bez problemu sprowadzić dowolne ilości jabłek. Sytuacja nie służy nikomu, a konkretnych rozwiązań brak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here