W sprzedaży pierwsze drzewka. Jakie ceny i popyt?

drzewka wisni

W gospodarstwach szkółkarskich żniwa, czyli wykopywanie drzewek. Na rynku przybywa ofert sprzedaży. Jak kształtuje się rynek?

Pierwsze tegoroczne drzewka trafiają na rynek. Materiał szkółkarski wysokiej jakości obecnie kosztuje najczęściej od 8,00 do 12,00 zł za sztukę w przypadku drzewek jednorocznych. W przypadku drzewek typu knip-boom oferty wahają się od 12,00 do 16,00 zł za sztukę. Są także producenci, którzy sprzedają jednoroczne drzewka w klasie ekstra powyżej 15 zł za sztukę i nie narzekają na brak zamówień.

Szkółkarze przyznają, że na razie popyt jest na niskim poziomie. Niemniej mamy dopiero początek sezonu sprzedaży i dużo się jeszcze może zmienić. Wykopywanie drzewek jeszcze się nie zakończyło, więc rynek jeszcze się do końca nie wyklarował. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że renomowane szkółki są mniej podatne na zawirowania na rynku, ponieważ kontraktują większą część swojej produkcji niż mniejsi producenci.

Drzewka są oferowane również na wielu targowiskach w zagłębiach sadowniczych. Sprzedają zarówno mniejsi szkółkarze jak i pośrednicy. Ceny wywoławcze niezależnie od odmiany wahają się 6,00 do 7,00 zł za sztukę. Nieco droższe są wiśnie, te kosztują od 7,00 do 10,00 zł za sztukę.

Oferta odmian jest jak na razie dosyć ograniczona, przeważa niska jakość. Sprzedający przyznają, że zainteresowanie drzewkami w tym kanale sprzedaży jest obecnie bardzo niskie. Wynika to aktualnej sytuacji na rynku jabłek. Sprzedający mówią, że sadownicy jak na razie wyłącznie się pytają i oglądają drzewka. Transakcji jest niewiele. W tym wypadku rynek również jeszcze się nie wyklarował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here