Praktyczne pokazy cięcia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem sadowników i bywają okazją do przedstawienia innych interesujących producenta owoców zagadnień. Nie inaczej było na przedwiośniu tego roku w Palczewie k. Warki podczas spotkania zorganizowanego w sadzie jabłoniowym Piotra Kiliańskiego przez FruitAkademię. Sporo mówiono tam także o nawożeniu.
Jakość Plus to m.in. seria nawozów Fruit-Akademia, mikrogranulatów stanowiących mieszaniny makro- i mikroelementów, które są dostosowane do wymagań roślin sadowniczych w określonych fazach fenologicznych: początek wegetacji, mysie ucho, zielony i różowy pąk, kwitnienie, wzrost owoców i po zbiorze. Wielkość opakowania jest dawką nawozu na 2 ha sadu – informował Emil Szulc, doradca sadowniczy FruitAkademii.
Mieszanka FruitAkademia na początek wegetacji zawiera 40% potasu i azot. Potas w tym terminie jest istotny z uwagi na regenerację roślin po zimie oraz stymulację ich witalności. Odpowiada za gospodarkę wodną roślin. Mieszanka FruitAkademia na mysie ucho zawiera azot i fosfor, który uczestniczy w przemianach energetycznych przebiegających intensywnie w tym okresie. Azot zaś działa stymulująco na wzrost roślin. Mieszanki nawozów FruitAkademia na wzrost owoców I i II zawierają fosfor, potas i magnez, ponieważ składniki te odpowiadają za wyrastanie, wybarwienie i dojrzewanie owoców.
Natomiast Megafol zawiera bioaktywne aminokwasy pochodzenia roślinnego, które wspomagają pobieranie składników pokarmowych, stąd jest szczególnie polecany w okresach stresu. Zapewnia szybki i zrównoważony wzrost oraz ochronę przed czynnikami stresowymi i regenerację roślin.
PreventP to nawóz fosforowo-potasowy na bazie fosforynów wzbogacony mikroelementami. Jest on polecany do zabiegów dolistnych celem wspomagania ochrony przed sprawcami chorób grzybowych. Zalecana dawka to 2–3 l/ha, a liczba zabiegów – 2, 3 w sezonie. Można stosować go do fertygacji.
Składniki nawozu Sweet korzystnie oddziałują na smaki wybarwienie owoców. Zaleca się wykonać nim dwa zabiegi na 14 i 7 dni przed zbiorem owoców w dawce 2–2,5 l/ha (ziarnkowe) lub jeden zabieg 2–3 l/ha (pestkowe i jagodowe). Dawka roczna nie może przekroczyć 5 l/ha.
Opty-Micro zawiera 20% magnezu oraz bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Składniki w nim zawarte schelatowane są EDTA. Jest polecany do nawożenia dolistnego i fertygacji. Można stosować go z fungicydami z wyjątkiem preparatów miedziowych. Dawka zależy od gatunku rośliny, zazwyczaj wynosi 2,5–5 kg/ha. Można zastosować go 2–4 razy w sezonie, nie częściej niż co 10 dni.
Amiwap zawiera aminokwasy i zapewnia szybkie pobieranie wapnia przez rośliny. Zaleca się stosować go w dawce 2 l/ha. Natomiast Humistar zawiera kwasy humusowe, wspomaga rozwój systemu korzeniowego, dzięki zawartości próchnicy poprawia stosunki wodno-powietrzne i wzbogaca kompleks sorpcyjny gleby, co sprawia, że składniki pokarmowe są łatwo dostępne dla roślin. W przypadku drzewek nowo sadzonych polecane jest moczenie ich korzeni w 3-procentowym roztworze Humistaru. Do fertygacji można użyć go 4 razy po 8 l/ha. W sadach starszych lepszym rozwiązaniem jest opryskiwanie nim gleby belką herbicydową. Można stosować go razem z herbicydami.
Przydatnym rozwiązaniem jest adiuwant Asystent. Poprawia pokrycie liści cieczą roboczą, obniża jej napięcie powierzchniowe, zwiększa wytrzymałość na zmywanie oraz umożliwia zmniejszenie dawki wody na hektar, co zapobiega jej skapywaniu.
Natomiast nowości z oferty przedsiębiorstwa Intermag zaprezentował Łukasz Kutermach. Mikrochelaty Fe-13, Fe-11, Fe-8, Cu-15, Mn-13 i Zn-15to nawozy w postaci ultragranulatu dobrze rozpuszczalne w wodzie, służące do dokarmiania dolistnego i fertygacji. Zalecane są do stosowania w okresach zapotrzebowania roślin na określony składnik pokarmowy.
Stress Control System obejmuje strategię wspomagania naturalnej wytrzymałości roślin na stres o różnym podłożu. Obejmuje kilka produktów: Optycal, GrowOn, Optysil, Tytanit, Frostex, Fosfyn i Alkalin. Każdy z nich ma inny skład chemiczny.
Optycal zawiera wapń w postaci mrówczanu wapnia, mikroelementy, kompleks aminokwasów oraz polisacharydów, i jest polecany w dawce 1,5 kg/ha do zabiegów w okresie kwitnienia i wzrostu zawiązków owoców. Pobudza on pompę wapniowo-auksynową.
GrowOn to nawóz dolistny oparty na technologii INT i wykazujący działanie stymulujące (wzrost korzeni i organów plonotwórczych) oraz zwiększające wytrzymałość roślin na niską temperaturę. Zawiera fosfor w formie organicznej (35% w przeliczeniu na P2O5), dzięki czemu jest on szybko pobierany przez rośliny, oraz azot, bor, cynk i aminokwasy. Jest polecany do zabiegów dolistnych w dawce 3–6 l/ha, od fazy przed kwitnieniem do początkowego okresu wybarwiania się owoców. Szczególnie zalecany jest w przypadku upraw prowadzonych na glebach kwaśnych, zimnych oraz w okresach chłodów.
Optysil jest nowym stymulatorem wzrostu zawierającym aktywny i w pełni przyswajalny dla roślin krzem (200 g/l)oraz schelatowane żelazo (24 g/l). Jest to nawóz dolistny, w którym zastosowano technologię INT. Polecany jest do użycia w dawce 0,5 l/ha w kilku zabiegach w sezonie wegetacyjnym, od fazy zielonego pąka, w okresach krytycznych dla wzrostu i rozwoju roślin, co 10–14 dni.
Tytanit to stymulator, który zawiera tytan (8,5 g/l). Zwiększa wytrzymałość roślinna czynniki chorobotwórcze oraz na stres abiotyczny, a także pozytywnie wpływa na wielkość i jakość plonu. Polecany jest do 4 zabiegów w dawce 0,2–0,4 l/ha.
Frostex zawiera azot (42 g/kg), potas (300 g/kg), bor (1,4 g/kg) i cynk (1,4 g/kg) oraz substancje łagodzące stres związany z przymrozkami. Pierwszy raz należy go zastosować 2–3 dni przed zapowiadanym spadkiem temperatury, drugi – na 12–14 godzin przed jej spodziewanym spadkiem. Każdorazowo należy użyć go w stężeniu 1%.
Fosfyn to płynny preparat do stosowania dolistnego zawierający fosfor w postaci fosforynu potasu wzbogacony o miedź. Zaleca się stosować go w dawce 1–2 l/ha do zabiegów od zielonego pąka do fazy, gdy owoce osiągną 50–60% typowej wielkości.
Nowością w ofercie jest Microfert– preparat aminokwasowy o działaniu biostymulującym zawierający aminokwasy (44%, w tym 16% wolnych), peptydy i schelatowane mikroelementy. Polecany jest w dawce 200 do 500 ml na 100 litrów wody.
Tekst i fot.: Anita Łukawska
Materiał jest fragmentem artykułu zamieszczonego w numerze 4/2016 MPS „Sad”