W tym sezonie najwięcej jabłek sprzedajemy do Niemiec

jabłka deserowe

Z roku na rok coraz więcej polskich jabłek trafia do Niemiec.

Nasz największy rynek w sezonie 2023/2024

W tym sezonie, od września do kwietnia, Niemcy były największym odbiorcą polskich jabłek, kupując ponad 75 tysięcy ton owoców. To wynik znacznie przewyższający inne kraje. Na drugim miejscu znalazł się Egipt (41 tys. ton), a na trzecim Kazachstan (38 tys. ton).

Co ciekawe, mała Holandia mimo że liczy niecałe 18 milionów mieszkańców, sprowadziła z Polski w tym okresie o tysiąc ton jabłek więcej niż liczące 1,4 miliarda mieszkańców Indie. Znając przedsiębiorczość Holendrów, duża część tych jabłek zostanie reeksportowana dalej.

Całkowity eksport jabłek deserowych podsumujemy dopiero w październiku, gdy będą dostępne pełne dane za okres wrzesień 2023 – sierpień 2024. Wysyłki w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu nie zmienią czołowej pozycji Niemiec, ale mogą istotnie poprawić wyniki Kazachstanu i Białorusi.

Handel ze Wschodem czy z Zachodem?

W wielu publikacjach podkreślaliśmy, że Niemcy to dla nas wyjątkowo perspektywiczny rynek eksportu dla jabłek. Handlowcy i eksporterzy na licznych konferencjach sadowniczych mają podobne zdanie. Oto główne przyczyny:

  • duża konsumpcja jabłek
  • prosta i tania logistyka
  • konkurencyjność naszych owoców

Jednakże, na tym rynku nie sprzedamy jabłek deserowych niskiej jakości. Co roku do Niemiec trafiają też, w zależności od sytuacji rynkowej, mniejsze lub większe ilości jabłek przemysłowych.

 

eksport jabłek
Opracowanie własne na podstawie danych GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here